Hitler'in evine müze, ev sahibine takıldı

Giriş Tarihi: 15.3.2015
Hitler'in evine müze, ev sahibine takıldı

Avusturya hükümetinin Adolf Hitler'in doğduğu evi müzeye çevirme planları ev için aldığı 4 bin 800 euro kiradan vazgeçmeyen ev sahibinin inadına takıldı

Nazi Almanyası'nın lideri Adolf Hitler'in, Avusturya'da doğduğu evi bir müzeye çevirme planları, ev sahibesinin "uzlaşmaz" tavrına takıldı. Avusturya'nın kuzeyindeki Braunau kasabasında bulunan evin sahibi Gerlinde Pommer, hükümetin tüm çabalarına rağmen evi satmamakta diretiyor. Devletten aldığı 4 bin 800 euroluk kira bedelinden vazgeçmek istemeyen kadın, ev üzerinde değişiklik yapılmasına da izin vermiyor. 1889 yılında Hitler'in dünyaya geldiği ev, 1912'den beri Pommer ailesinin elinde. Pommer'lerin evden ettiği kâr da bir hayli yüksek. 1930'larda Hitler'in yükselişiyle birlikte, Nazizm taraftarları, liderlerinin doğduğu bu eve ziyaretler düzenlemeye başlamış.

2011'DEN BERİ BOŞ DURUYOR

Almanya'nın 1938'de Avusturya'yı ilhakının ardından ev astronomik bir fiyatla Nazi partisine satılmış. Daha sonra Avusturya hükümeti evi Pommer'lere iade etmiş. Ev, Neo-Nazilerin ziyaret noktası haline gelmesin diye de neredeyse hiç boş bırakılmamış. 1971'de hükümet tarafından kiralanan ev, zaman içinde okul, banka ve kütüphane olarak kullanılmış. Son olarak 2011'de bir vakıf tarafından boşaltılan ev o tarihten beri terk edilmiş halde... 44 yıldır kendisine ödenen kirayı cebine koyan Pommer, kullanmadığı bu evi satmadığı için hükümetin son planı olan 'Sorumluluk Müzesi' projesi de suya düşmüş gibi görünüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hitler'in evine müze, ev sahibine takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN