ABD'de '' ismine yasaklama

'un Lancaster kasabasındaki eğitim kurulu, futbol takımının "" ismini maskot isim olarak kullanmasını yasakladı.

Giriş Tarihi: 17.3.2015 22:52 Güncelleme Tarihi: 17.3.2015 22:54
ABD'de 'Kızılderililer' ismine yasaklama
eyaletinin kuzeyinde bulunan Lancaster kasabasındaki lise futbol takımının maskot isim olarak kullandığı 'Redskins' () kelimesi yasaklandı.

Lancaster Lisesi Amerikan futbolu takımı, kasabadaki eğitim kurulunun yaptığı oylama sonucunda oy birliğiyle alınan karar gereği, bundan sonra tartışmalı "Kızılderililer" kelimesini takımın maskot ismi olarak kullanamayacak.

Eski bir takma ad olan Kızılderililer ifadesine karşı Yerli Amerikalı gruplardan biri olan bölgedeki 'Oneida Nation'un sözcüsü Joel Barkin, maskot ismin kullanılmasının yasaklanmasından memnun olduklarını bildirdi.

Barkin kararla ilgili yaptığı açıklamada, "Karar sadece, sözlük tanımı yerli halka karşı aşağılama olarak tanımlanan bir terimin artık kullanmasını istemeyen yerli Amerikalı toplum için güçlü bir beyan değil, aynı zamanda bu okuldaki çocukların eylemlerden, kendi dışındaki insanların nasıl etkilendiğinin farkında olmaları ve empati yapmalarını sağlayacak bir açıklama" diye konuştu.

Öte yandan takımın bazı taraftarlar ise 'Lancaster Redskins' forması giyerek Kızılderililer isminin yasaklanması kararını protesto etti.

ABD'de, "Kızılderililer" kelimesi yerli Amerikalılar için ırksal aşağılama terimi olarak kabul edilirken, konu üzerindeki tartışmalar halen devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de 'Kızılderililer' ismine yasaklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN