Türkiye'nin en iyi haber sitesi

olmaktan çıkarılacak

Giriş Tarihi: 24.3.2015 15:54
Rusça resmi dil olmaktan çıkarılacak

'da milli dilin gelişmesi için çeşitli adımlar atılırken şimdi de nın olmaktan çıkarılması için teklif sunuldu.

Ulusal Dil Komisyonu Başkanı Egemberdi Ermatov gazetecilere konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ermatov, ülkede 2020 yılına kadar Anayasa değişiklikleri yapılacağını belirtti.

Ermatov'un konuyla ilgili açıklamaları şöyle:
"Bazı bilim adamları dil politikası konusunda değişikliklere ihtiyaç olduğunu gündeme getiriyorlar. Konu Kırgız dilinin geliştirilmesini konu edinen bilimsel-pratik konferansta da gündeme geldi. Bilim adamları Rus diline verilen statüsünden vazgeçilmesini öneriyorlar. Yabancı dile verilen bu statü sadece bizde kaldı. Anadilini geliştirmemiz gerekiyor. Bunun için mecliste bir yasama girişimi olmalı. Birçok devlet kurumları Rus dili resmi dil diye Kırgız dilinde evrak tutmuyor. Biz planlandığı gibi her hafta onların bu alanda yaptıklarını kontrol ediyoruz. Bazı kurum ve bakanlıklarımız artık evraklarını tamamen Kırgız dilinde yürütüyorlar. Örneğin, Acil Durumlar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı."
Kırgız yetkili, yine bu alan için ayrılan 243 milyon Kırgız Somunun bir kısmının çocuk yuvaları, okullar, üniversiteler ve devlet kurumları için devlet dilinde kitaplar yayınlamaya ayrılacağını kaydetti.

Kaynak:Haber7
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusça resmi dil olmaktan çıkarılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN