Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yine aynı senaryo

’taki başarısızlığının ardından, ABD’nin “yere göğe sığdıramadığı” ’deki terörle mücadele stratejisi de çöktü. Sana’daki elçiliğini kapatan, ’ye karşı gönderdiği 500 milyon dolarlık silahların izini kaybeden ve ’daki son askerlerini de çeken Washington yönetimi, ülkeyi parçası olduğu kaosla baş başa bıraktı.

Giriş Tarihi: 25.3.2015 09:46 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 10:58
Yine aynı senaryo
Husi darbesi ve kanlı saldırılarla sonrası "iç savaş"ın eşiğine gelen 'deki kaos, ABD'nin "başarı" diye sunduğu stratejinin de çöktüğünü gösteriyor. Yemen'de başkent Sana'nın farklı bölgelerindeki iki camiye düzenlenen ve en az 146 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından Washington yönetimi, Yemen'deki son askerlerini de geri çekti. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Aden'in 60 kilometre kuzeyindeki Yemen'in en büyük askeri üsü 'da kalan "100 ABD askerinin geçici olarak ülkeden çekildiği" duyuruldu. Geçtiğimiz şubat ayında da güvenlik durumunun kötüleşmesi sonucu ABD'li ve Avrupalı diplomatlar ülkeyi terk etmiş ve büyükelçilikler kapatılmıştı.

SON ASKERLERİNİ DE ÇEKTİ


Sana'daki ABD Büyükelçiliği güvenlik gerekçesiyle kapatılırken, bazı elçilik araçları içlerindeki silahlarla birlikte isyancıların eline geçti. Pentagon, bu olayı takip eden açıklamasında bir skandalı daha itiraf etti ve ocakta Şii Husilerin yönetimi ele geçirmesinin ardından Yemen'e 2007'den bu yana gönderdikleri 500 milyon dolar değerindeki silahların takibini yapamadıklarını açıkladı. Hezimet silsilesi bununla bitmedi. ABD, iç karışıklığın iyice arttığı Yemen'deki son birliklerini de çekmeye başladı ve Anad Hava Üssü'ndeki son 100 askerini de tahliye etti.
Destek verdikleri askerler Husilere katıldı
Yemen'de eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in görevini bmak zorunda kaldığı 2011'deki ayaklanmanın ardından ülkede istikrar ve güvenlik sorunu sürüyor. Başkent Sana ile Taiz kentlerini ele geçiren İran destekli Şii Husilerin ilerleyişi devam ederken, Cumhurbaşkanı Hadi ise "direnişi" Aden kentinden yönetiyor. Bölünmenin eşiğindeki ülkede askerler de, Irak'ta ABD eğitiminden geçen ancak IŞİD karşısında silahlarını bırakarak kaçan askerler gibi ayrılığa düştü. Amerikan birliklerinin desteklediği Yemen askerlerinden bir kısmı Hadi'nin, bazıları devrik lider Salih'in, bazıları da Husilerin safına geçti.
ARKADAŞINA GÖNDER
Yine aynı senaryo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN