Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkinci karakutu da 'bilerek yaptı' dedi

Giriş Tarihi: 4.4.2015
İkinci karakutu da 'bilerek yaptı' dedi

nın düşmesine, yardımcı pilotun yol açtığını ikinci karakutu da doğruladı: Lubitz hızlı düşüş için otomatik pilotu ayarlamış

Fransa'nın güneyinde düşüp 150 kişinin ölümüne yol açan nın ikinci karakutusu da incelendi. Yardımcı pilot Andreas Lubitz'in uçağı kasıtlı şekilde düşürdüğü kesin olarak doğrulandı. Önceki gün bulunan ve içinde teknik bilgilerin yer aldığı ikinci karakutuda yapılan incelemede Lubitz'in uçağı otomatik pilotta kullandığı ve düşüşü hızlandırmak için otomatik pilotun ayarlarını değiştirdiği de tespit edildi.

KURTULUŞ F-16'LARDA MI?
Facianın ardından gözler uçak kazalarını önlemeye yarayan teknolojilere çevrildi. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ABD Hava Kuvvetleri ve Lockheed Martin tarafından 1980'lerde geliştirilen Otomatik Zemine Çakılmayı Önleme Sistemi (Auto-GCAS), tehlike anında pilot çağrıya yanıt vermezse uçağın kumandasını ele alıyor. Şimdilik sadece F-16'larda bulunan sistem sayesinde geçen yıl IŞİD operasyonu sırasında bir pilotun hayatının kurtulduğu belirtiliyor. Ancak Auto-GCAS'in şimdiki haliyle uçağın kasten düşürülmesine engel olamayacağı, çünkü sistemin elle komutayı da kabul ettiğine dikkat çekiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci karakutu da 'bilerek yaptı' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN