Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko'dan yeni emir

Ukrayna Devlet Başkanı , doğudaki ateşkese rağmen, ordu birliklerinin olası saldırılara hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 4.4.2015 21:28 Güncelleme Tarihi: 4.4.2015 21:32
Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko'dan yeni emir
Poroşenko, İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Genelkurmay Başkanı Viktor Mujenko ve diğer yetkililerle birlikte Kiev yakınlarındaki Milli Muhafız Birliği eğitim merkezini ziyaret ederek, ordu birliklerinin teslim aldığı yeni askeri araç ve malzemeleri inceledi. Poroşenko, ayrıca askerlerle bir süre sohbet etti.

Poroşenko, eğitim merkezinde yaptığı konuşmasında, Ukrayna'nın doğudaki krizin barışçıl yolla çözülmesinden yana olmasına rağmen, ulusal ordunun olası saldırılara hazırlıklı olması gerektiğini kaydetti.

Poroşenko, bu çerçevede ülkedeki savunma sanayinin ordunun savunma potansiyelinin ve askeri gücünün arttırılması için gece-gündüz çalıştığını belirterek, orduya alınan askeri araç ve malzemelerin büyük bir kısmının yerel işletmelerde üretildiğini dile getirdi. Poroşenko, ayrıca ülkede şu anda çok ihtiyaç duyulan insansız hava aracı üretiminin de başlatıldığını kaydederek, bu aletlerin ilk deneme uçuşlarının yapıldığını vurguladı.

Poroşenko, ordu birliklerinin kendi talimatı doğrultusunda doğuda ateşkese riayet ettiğini kaydederken, buna rağmen, olası saldırı durumunda, silahlı kuvvetlerin saldırganı gerekli şekilde püskürtmeye hazır olduğunu ifade etti. Poroşenko, askeri zorunluğu olanların orduya alınmasını öngören kısmi seferberliğin dördüncü etabının sona ermekte olduğunu vurguladı. Poroşenko, ayrıca silahlı kuvvetlerin yerli askeri araç ve malzemelerin yanı sıra yurt dışından alınan askeri malzemelerle temin edilmekte olduğunu kaydederek, son 23 yılda devletin ilgilenmediği ve yıprattığı ordu ve savunma sistemini yeniden kurmaya özen gösterdiklerini dile getirdi.

Öte yandan, ülkenin doğusundaki Khrakiv kentinde konuşlanan 92. Tugay, ayrılıkçılara karşı operasyonların sürdürüldüğü doğu bölgesine uğurlandı. Kharkiv'in baş meydanına toplanan çok sayıda Ukraynalı, tugayın doğu bölgesine uğurlama töreninde hazır bulundu. Askerleri uğurlama törenine ellerinde Ukrayna bayraklarıyla gelen insanlar, askerlere çeşitli hediyeler verdi. Uğurlama töreni sırasında, doğu bölgelerine giden askerler ile asker aileleri arasında duygulu anlar yaşandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko'dan yeni emir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN