Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kafası başka vücuda takılacak

Çılgın İtalyan cerrah Sergio’nun kafa nakli projesine olur diyen 30 yaşındaki , gelecek yıl 36 saat sürecek la kafasını sağlam bir vücuda nakletmeye hazır. Operasyonun maliyeti 29 milyon lira.

Giriş Tarihi: 9.4.2015 09:46 Güncelleme Tarihi: 9.4.2015 12:06
Kafası başka vücuda takılacak
bilgisayar mühendisi Valeri Spiridonov, dünyanın ilk vücut nakli operasyonuna gönüllü oldu. Doğuştan gelen bir kas hastalığı olan 30 yaşındaki Rus, insan kafasının sağlıklı bir vücuda nakledilebileceğini öne süren İtalyan cerrah Sergio Canavero'ya güveninin tam olduğunu söyledi.

Omurilikleri yapıştırılacak

Ölmeden önce sağlıklı bir bedende yaşama şansını değerlendirmek istediğini vurgulayan Spiridonov, operasyonun gelecek yıl gerçekleşmesini ümit ettiğini belirtti. Canavero ve Spiridonov'un şu ana kadar sadece internet üzerinden iletişim kurdukları, ikilinin yakın zamanda bir araya gelmeyi planladığı kaydedildi. Yaklaşık 36 saat sürmesi öngörülen operasyonun 11.2 milyon dolara (yaklaşık 29 milyon lira) mal olacağı hesaplanıyor. Donör vücudun, beyin ölümü gerçekleşmiş, sağlıklı bir kişiden gelmesi gerekiyor.

Canavero, operasyon sırasında hastanın ve donör vücudun kesilen lerinin 'polietilen glikol' adlı yapıştırıcı benzeri maddeyle birleştirileceğini söylüyor. Kasların ve damarların dikilmesinin ardından hasta 4 haftalık bir koma dönemine sokulacak. Bu sayede vücut iyileşme sürecindeyken hasta başını oynatamayacak. İtalyan cerrah, yaklaşık 150 doktor ve hemşirenin kullanılması beklenen operasyon için şu ana kadar gerekli finansmanı sağlayamadı. Birçok doktor ve tıp uzmanı, kafa naklinin halen mümkün olmadığını savunuyor.

Rus Valeri'nin vücudu hiç işlev görmüyor. İtalyan cerrahın projesi için olur diyen Valeri, ölmeden çalışan bir vücut sahibi olmak istiyor. Valerinin başı başka vücuda takılacak.

IŞİD'İ SADDAM'IN ADAMLARI YÖNETİYOR

MASALINI BİLEMEDİ DİYE ÖLDÜRESİYE DAYAK


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kafası başka vücuda takılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN