Türkiye'nin en iyi haber sitesi

56 yıl sonra tarihi buluşma

Giriş Tarihi: 11.4.2015
56 yıl sonra tarihi buluşma

döneminin düşman ülkeleri ile , ilişkileri düzeltmek için diplomasiye hız verdi. Dışişleri bakanları, 56 yıl sonra en üst düzey buluşmayı gerçekleştirirken, telefonla görüşen Obama ve Castro'nun bir araya gelmeleri bekleniyor

Dünyanın gözü dün Orta Amerika ülkelerinden Panama'daydı. İki gün sürecek Amerika Zirvesi, başkent Panama'da başladı. 1994'ten bu yana düzenlenen ve 35 ülke liderinin katıldığı zirvede, sosyalist ilk kez yer aldı. Görüşmelerde en çok merak edilen ise Başkanı ve Küba lideri 'nun görüşüp görüşmeyeceği oldu. döneminin iki düşman ülkesi arasında üst düzey görüşme en son 1959'da yapılmıştı. Eski Küba Devlet Başkanı Fidel Castro ile dönemin ABD Başkan Yardımcısı Richard Nixon bir araya gelmişti. Dolayısıyla dünya basını Obama ve Castro'nun Panama'daki olası görüşmesine büyük ilgi gösterdi. Beyaz Saray'dan bir yetkili, Obama'nın, çarşamba günü Jamaika ve Panama'yı kapsayan gezisine başlamadan önce Castro ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini söyledi. Birçok haber kaynağına göre de iki lider, akşam saatlerinde yapılacak toplantıda aynı masada oturacak. Bu tarihi buluşma öncesinde ise ABD Dışişleri Bakanı Johnn Kerry ile Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodrigez perşembe akşamı ikili görüşme gerçekleştirdi. İki saat süren bu buluşma, aynı zamanda Küba ve ABD arasında 56 yıldır yaşanan en üst düzey görüşme oldu. Bakanların, 'henüz çözülmemiş sorunları çözüme kavuşturmak için çalışmaya devam etme konusunda mutabık kaldığı' belirtildi İki ülke, Aralık 2014'te ilişkileri normalleştirme kararı almıştı.

VENEZÜELLA DA DEVREDE

Batı basınındaki haberlere göre ABD, Küba'yı 'terörü destekleyen ülke' statüsünden çıkarmaya hazırlanıyor. Obama'nın, bu kararı zirve devam ederken ya da ertesinde açıklaması bekleniyor. Eğer Obama Küba'yı listeden çıkarırsa, iki ülke karşılıklı olarak büyükelçilikler açacak. Bu arada Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro da beraberindeki 13,4 milyon imza ile Panama'ya gitti. ABD, sosyalist Venezüella'yı 'güvenlik tehdidi' olarak görüyor. Maduro, imzalarla birlikte Obama'dan bu kararı değiştirmesini isteyecek.

ABD-KÜBA İLİŞKİLERİ
1959: Fidel Castro ülkesinde iktidarı ele geçirdi.
1960: Küba'daki ABD'li şirketler millileştirildi.
1962: ABD ticaret ambargosuna başladı ve Küba Füze Krizi yaşandı.
2001: G. W. Bush ambargoları artırdı.
2006: Raul Castro dönemi başladı.
2014: Diplomatik ilişkiler başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
56 yıl sonra tarihi buluşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN