İpler gerildi; ’den ’ya

, geçen hafta bir Rus uçağının Baltık Denizi üzerinde ABD uçağına tacizde bulunduğu gerekçesiyle ’ya protesto sı verdi.

Giriş Tarihi: 13.4.2015 09:31 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 10:09
İpler gerildi; ABD’den Rusya’ya nota
Rus SU-27 savaş uçağının, 7 Nisan'da Baltık Denizi üzerinde keşif uçuşu yapan RC-135U tipi Amerikan uçağına çarpacak boyutta yaklaşmasını "tehlikeli ve profesyonellik dışı" bulduklarını açıklayan 'de, Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Mark Wright da geçen hafta yaşanan olayın ardından 'ya protesto sı verildiğini bildirdi.

Wright, yaptığı açıklamada, "Havada profesyonellik dışı eylemler, olayın içinde yer alan tüm uçak mürettebatının zarar görmesi potansiyelini taşıyor. Daha da önemlisi, tek bir pilotun dikkatsiz eylemleri, ülkeler arasındaki tansiyonun yükseltilmesi potansiyeline de sahip" ifadesini kullandı.
Wrihgt, Baltık suları üzerinde cereyan eden olayın, Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi nedeniyle değişen güvenlik ortamından kaynaklandığını kaydetti.

Rusya ise Amerikan uçağının Rusya hava sahasına doğru uçarken belirlendiğini, alıcı-verici kanalı olan transponder cihazının kapatılmış halde uçtuğunu iddia etmişti.
Pentagon, geçen yıl da Rusya'nın Su-27 tipi savaş uçağının, Ohotsk Denizi'nde uluslararası sularda ABD keşif uçağını taciz ettiğini açıklamıştı.

'SOYKIRIM' ÖFKE YARATTI
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpler gerildi; ABD’den Rusya’ya nota
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN