Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’tan Türklerin reklamına sansür

Giriş Tarihi: 24.4.2015 01:23 Güncelleme Tarihi: 24.4.2015 01:24
New York Times’tan Türklerin reklamına sansür
ABD'deki 145'ten fazla Türk-Amerikan kuruluşunun bir çatı altında toplandığı Yönlendirme Komitesi'nin barış ve uzlaşma çağrısında bulunan reklamı tarafından sansürlendi.

SABAH'ın elde ettiği yazışmalara göre ABD Başkanı Barack Obama'ya ve Kongre üyelerine yönelik yazılmış açık mektup, içerisinde 24 Nisan 1915'te ölenlerin her biri için yas tutulduğunu içeren uzlaşmacı bir ton bulunduğu halde gazete tarafından yayınlanmak istenmedi. Gazetenin STK'lara ait reklamlarıyla ilgilenen sorumlusu Michael Hayden Yönlendirme Komitesi'ne yazdığı elektronik posta mesajında 5 paragraflık açık mektubun 3 paragrafının da silinmesini istiyor. Bu paragraflarda "soykırım" adlandırmasının pek çok tarihçi tarafından kabul edilmediği bilgisi yer alırken, Ermenilere on yıllardır süren nefret dolu çabaların ASALA gibi bir terör örgütünün kurulmasına yol açtığı uyarısı yapılıyor ve asıl hedefin uzlaşma olması gerektiği bilgisi veriliyor. Hayden aynı zamanda beşinci paragrafta yer alan şu cümlenin hukuk departmanı tarafından çıkarılmasının istendiğini söylüyor: "100 yıl önce ne Türkler, ne Ermeniler tarafından başlatılmayan bir savaş Osmanlı Ermenileri, Türkleri ve pek çok diğer gruba büyük şeylere mal oldu."

Hayden söz konusu elektronik yazışmalarda gazetenin hukuk departmanının aynı zamanda reklamın alt bölümünde yer alan ve ABD'li siyasetçilere "Bizi birleştirin, Ayırmayın" çağrısının yapıldığı kısmın da kaldırılmasını istediğini belirtiyor.

"SOYKIRIM TARİHİ GERÇEK"

New York Times hukuk departmanından konuyla ilgili Yönlendirme Komitesi'ne gönderilen açıklamada ise "gerçek" olarak kabul edilen tarihi olaylarla çelişen yayınların ilke gereği basılmadığı belirtiliyor. Yazışmada, "Bu tarihi gerçekler arasında Ermeni soykırımı, Holokost, Dünya Ticaret Merkezi bombalaması gibi olaylar yer alıyor. Mektupta değişiklik yaparsanız yayınlayabiliriz" deniyor.

WASHINGTON POST YAYINLADI

New York Times'ın yayınlamak istemediği mektubu ise Washington Post gazetesi yayınlamayı kabul etti. Söz konusu açık mektup Washington Post gazetesinin dünkü nüshasında tam sayfa olarak yayınlandı.

İŞTE O YAZIŞMAABD'deki Türkler'den Washington Post'a tam sayfa ilan

ABD'de 150'ye yakın Türk-Amerikan toplum kuruluşunu bir araya getiren Yönlendirme Komitesi, 1915 olaylarına ilişkin Washington Post gazetesine tam sayfa ilan verdi.

Gazetenin arka sayfasında yayımlanan ilan, "Türk Amerikalılar ve Türkiye'nin Dostlarından Başkan Obama ve Kongre Üyelerine Mesaj" başlığını taşıyor.

İlanda, 24 Nisan 2015'in, Ermeniler, Türkler, Kürtler ve Araplar da dahil Osmanlı İmparatorluğu'nun milyonlarca vatandaşının hayatını kaybettiği sivil trajedinin 100'üncü yılı olduğuna işaret edilerek, "Türkiye halkı ve Türk Amerikalılar olarak, yüzüncü yılda Ermeniler de dahil tüm bu insanların acılarını anlıyor, yarıda kesilmiş her bir hayat ve sarsılmış tüm aileler için yas tutuyoruz" ifadesi kullanıldı.

1915 olaylarına dair Ermeni iddiaları konusunda akademik bir konsensüsün bulunmadığına, önemli sayıda uluslararası akademisyenin 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelendirmeyi reddettiğine dikkati çekilen ilanda, bu tarihi tartışmanın siyasileştirilmesinin sadece ölenlerin hatıralarını lekelemekle kalmadığı, aynı zamanda Türkler ve Ermeniler arasında uzlaşma hedefini de engellediği belirtiliyor.

İlanda, Türk vatandaşlarını hedef alan ve on yıllardır sürdürülen nefret propagandasının ABD de dahil dünya genelinde onlarca masum Türk diplomatın Ermeni diasporası içerisindeki radikallerce öldürülmesine zemin hazırladığı kaydedilerek, bu "kısır döngünün" son bulması gerektiği ifade edildi.

Türkler ve Ermenilerin 900 yıllık dostluk, saygı ve işbirliği tarihini paylaştığına değinilen ilanda, bir yandan geçmişin acıları ve zorluklarını anlarken, aynı zamanda da, birlikte barışa adanmış ortak bir geleceğin arayışı içerisinde olmanın gerekliliğine vurgu yapılıyor.

İlanda, Türk Amerikalıların yarın Washington'da Beyaz Saray önündeki Lafayette Park'tan Türkiye Büyükelçiliği'ne barış ve dayanışma için yürüyeceği hatırlatılarak, şöyle deniyor:

"İçten dileğimiz, bu yürüyüşte Ermeni Amerikalıların da bize katılmasıdır. Tüm etnisite ve inançlardan hayatlarını kaybedenlere saygımızı bildirmek ve ortak geleceğimiz olması gerektiğine inandığımız bir kıvılcım uyandırmak için yürüyeceğiz. 100 yıl önce ne Türkler ne de Ermenilerce başlatılan acımasız bir savaş, Osmanlı Ermenileri, Osmanlı Türkleri ve diğer çok sayıda gruba pahalıya mal oldu. Bu yürüyüşün her bir adımının, gelecek yüzyılı barış ve dostluğun yeniden tesis edildiği bir yüzyıl haline getirmek isteyenlerin kararlılığını daha da güçlendireceğini ümit ediyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
New York Times’tan Türklerin reklamına sansür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN