Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sayı 10 bine yükselebilir

'de cumartesi günü meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki de ölenlerin sayısı 4 bin 438'e yükseldi. Başbakan, "Ölü sayısı 10 bin olabilir" dedi, BM acil yardım çağrısı yaptı.

Giriş Tarihi: 28.4.2015 13:57 Güncelleme Tarihi: 28.4.2015 14:51
Sayı 10 bine yükselebilir
Başbakanı, 7,8 büyüklüğündeki de ölü sayısının 10 bine yükselebileceğini açıkladı. Depremden 8 milyon kişi etkilenirken depremzedeler zor coğrafi koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. BM acil yardım çağrısı yaptı.


ÖLÜ SAYISI 4 BİN 483

Nepal'de cumartesi günü meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 4 bin 438'e yükseldi. Polis yetkilileri, depremde 8 bin 100'den fazla kişinin yaralandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Laxmi Dhakal, afetten en çok etkilenen Katmandu Vadisi'nde bin 440, ülkenin orta kesimlerinde de 2 bin 589 kişinin öldüğünü açıklandı.

BAZI KÖYLER HARİTADAN SİLİNDİ

Depremde ve artçı şoklarda 2 binden fazla evin yerle bir olduğunu, binlerce evin de oturulamaz hala geldiğini belirten Dhakal, kırsal kesimde bazı köylerin haritadan silindiğini kaydetti.

NEPAL BAŞBAKANI: SAYI 10 BİNE YÜKSELEBİLİR

Nepal Başbakanı Sushil Koirala, Reuters'e yaptığı açıklamada, deprem felaketinde ölenlerin sayısının 10 bine ulaşabileceğini söyledi. Daha fazla uluslararası yardım talep eden Başbakan Koirala, acil olarak çadır ve ilaç ihtiyacı olduğunu belirtti.

BM'DEN ACİL İHTİYAÇ ÇAĞRISI


Çocuklara Yardım Fonu UNICEF de acil ihtiyaç çağrısı yaptı. UNICEF'in Katmandu'daki Su, Temizlik ve Hijyen Koordinatörü Anu Gautham, normal zamanda bile temiz suya ihtiyacın olduğu Katmandu Vadisi'nde depremin ardından temiz suya erişimin gittikçe zorlaştığını vurguladı.

NEPAL'DEKİ ACI BİLANÇO SABAH OBJEKTİFİNDE-TIKLAYIN

KOLERA SALGINI UYARISI


Evleri yıkılan depremzedelerin sokaklarda ya da kamplarda kaldığını belirten Gautham, kamplarda kalma süresi uzadığı takdirde ishal, kolera gibi hastalıkların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu uyarısı yaptı.

Depremzedeler üç gecedir dışarda çadırlarda kalırken, Katmadu çevresine 21 farklı yardım kampı kuruldu. Dünya Gıda Programı da depremzedelere kamyonlarla yardım ulaştırmaya çalışırken Dünya Sağlık Örgütü 40 bin kişiye tıbbi malzeme ulaştırdı.

1934'TEN BERİ MEYDANA GELEN EN ŞİDDETLİ SARSINTI

Başkent Katmandu'nun 80 kilometre kuzeydoğusundaki Lamjung'da cumartesi günü yerel saatle 11.56'da meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından orta büyüklükte çok sayıda artçı sarsıntı kaydedilmişti. 7,8 büyüklüğündeki deprem, ülkede 1934 yılında meydana gelen ve 10 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği 8,1 büyüklüğündeki depremin ardından kaydedilen en şiddetli sarsıntı oldu.

KUZEY KORE, ABD'Yİ NÜKLEER SİLAHLA VURMAKLA TEHDİT ETTİ

ABD'NİN BALTİMORE KENTİNDE OLAĞANÜSTÜ HAL VE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sayı 10 bine yükselebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN