Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ülkede isim yasağı

lideri İmamali Rahman, çocuklara isim verilmesinin yasaklanmasını öngören bir kanun hazırlanması için talimat verdi.

Giriş Tarihi: 9.5.2015 11:34 Güncelleme Tarihi: 9.5.2015 11:40
Müslüman ülkede Arapça isim yasağı
'da kamusal alanda başörtüsü ve sakal yasağından sonra şimdi de çocuklara isim konulması yasaklanıyor.
EuroAsianet'te yer alan habere göre Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, ülke meclisine yeni doğan çocuklara Arapça isim konulmasının yasaklanmasını öngören bir kanun hazırlanması için talimat verdi.

İSLAM BÜYÜKLERİNİN İSİMLERİ ARTINCA...

Tacikistan Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada hazırlanan kanunun tüm yabancı dillerdeki isimlerin yasaklanmasını içerdiği belirtildi. Açıklamada kanunun yürürlüğe girmesi halinde Arapça isimlerin yanında yabancı dildeki çiçek isimlerinin de çocuklara verilemeyeceği kaydedildi. Ancak kanunun daha çok son dönemlerde artan Arapça, özellikle İslam büyüklerinin isimlerinin çocuklara verilmesinin engellenmesi için çıkarıldığı yorumları yapılıyor.

Kanunda ayrıca Adalet Bakanlığı'nın çocuğuna isim vermekte zorlanan aileler için isim listesi hazırlayacağı da belirtiliyor.

ÜLKENİN YÜZDE 98'İ MÜSLÜMAN

Kanun tasarısı şimdiden yüzde 98'i olan ülkede tepkilere neden oldu. Muhalifler kanunların geriye yürümeyeceğini fakat yasanın yürürlüğe girmesi halinde kendisi de Arapça bir isme sahip olan ülke lideri İmamali Rahman'ın adını değiştirmesi gerektiğini ifade ediyor.
İslam'a ve Müslümanlara yönelik ciddi baskıların olduğu ülkede 18 yaşından küçüklerin camiye girmesi, erkeklerin kamusal alanda sakallı olması, kadınların ise başörtüsü giymesi yasak durumda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslüman ülkede Arapça isim yasağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN