Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burundi'de askeri

Burundi genelkurmay başkanı radyodan yaptığı açıklamada, ülkenin devlet başkanını görevden uzaklaştırdıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 13.5.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 13.5.2015 17:01
Burundi'de askeri darbe
Burundi Genelkurmay Başkanı Godefroid Niyombare, Burundi Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'yı görevden uzaklaştırdıklarını ve geçiş hükümetini oluşturmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Burundi Genelkurmay Başkanı Niyombare, devlet başkanı Nkurunziza'nın üçüncü dönemde de devlet başkanı olmak isteyerek anayasayı ihlal ettiğini ve bu gerekçeyle görevde kalmasını kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Askeri müdahale ile ilgili olarak askeri üste ordu ve polis adına gazetecilere konuşan yetkili, ileri gelen bir ordu subayının yaptığını söyledi.
Burundi yönetimindeki partinin 26 Nisan'da yaklaşan seçimler için Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'yı aday göstermesi, muhalefetin tepkisine sebep olmuştu. Muhalefet, 26 Haziran'daki seçimlerde başkanın üçüncü defa aday olmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu savunuyordu.
Burundi Genelkurmay Başkanı Niyombare, geçiş hükümetinin oluşturulması için ülkede bulunan sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve dini grupların liderleriyle çalışmalara başladıklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burundi'de askeri darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN