Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Ukrayna üyesi olamaz

Başbakanı Angela , Ukrayna'nın gerekli koşulları yerine getirmeden üyesi olamayacağına işaret etti.

Giriş Tarihi: 21.5.2015 15:02
Merkel: Ukrayna AB üyesi olamaz
Berlin'de Federal Meclis'te konuşan , "Ukrayna, ilk başta öngörülen koşulları yerine getirmeli ve Avrupa Birliği standartlarına yaklaşmalı" dedi.
Ukrayna vatandaşları için vize kolaylığıyla ilgili de açıklamada bulunan Merkel, "Vize kolaylığı, tüm koşullar yerine getirilirse mümkün olur" ifadesini kullanarak, bununla ilgili sene sonuna kadar karar çıkmayacağını kaydetti.
Ayrıca Rusya'nın yakın zamanda yeniden G7'ye dahil olmayacağını ifade eden Merkel, "Rusya, uluslararası hukukun değerlerini kul etmedikçe ve ona göre hareket etmedikçe, G8 formatına yeniden dönülmesi düşünülemez" diye konuştu.
Merkel, G7'nin aynı değerleri paylaşan bir topluluk olduğuna vurgu yaparak, uluslararası hukukun ve devletlerin toprak bütünlüğüne saygı göstermenin buna dahil olduğunu ve Rusya'nın Ukrayna'daki eyleminin bununla bağdaşmadığını belirtti.
Ukrayna Dışişleri Bakanı Pawel Klimkin, "Die Welt" gazetesine yaptığı açıklamada, ülkesi için net bir AB üyeliği perspektifi talebinde bulunmuştu.
Klimkin, Letonya'nın başkenti Riga'da bugün başlayacak AB-Doğu Ortaklığı Zirvesi'nde, Ukrayna'nın Avrupa Birliği üyesi olmak için uygun olduğu yönünde kesin teminat istediğini belirtmiş ve ülkesinin acil bir AB perspektifine ihtiyacı olduğunu kaydetmişti.
AB-Doğu Ortaklığı Zirvesi, bugün AB Dönem Başkanı Letonya'nın başkenti Riga'da başlayacak. Zirveye bazı AB üyeleriyle Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna devlet ve hükümet başkanı düzeyinde katılacak.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel: Ukrayna AB üyesi olamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN