'yı yasaklamaya hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 22.5.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 22.5.2015 16:01
Hollanda Burka'yı yasaklamaya hazırlanıyor

'da ülke içinde giyilmesinin yasaklanması ile ilgili yasa tasarısı hazırlanıyor

'da Liberal Parti (VVD) ve İşçi Partisi'nden (PvdA) oluşan koalisyon hükümetinin yüzü tamamen örten giysilerin () bazı alanlarda yasak getirilmesine yönelik bir düzenleme üzerinde çalıştığı bildirildi.
Ülke medyasında yer alan haberlerde, içişleri bakanlığının üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre söz konusu yasağın ilk etapta toplu taşıma araçlarıyla, sağlık, eğitim ve kamu kurumlarında uygulanması öngörülüyor

Hükümet protokolünde de yer alan düzenlemenin yasallaşması halinde yasağa uymayanlar 450 avro para cezasına çarptırılabilecek. Polis, kamuya açık alanlarda kimlik kontrolünün kolaylaştırılması amacıyla yüzü kapatan örtünün açılmasını isteyebilecek.
Yeni düzenleme bakanlar kurulunda ele alınmasının ardından meclisin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde görüşüldükten sonra Senato'da onaylanırsa yasalaşabilecek.

Hollanda'da daha önce 2012 yılında da gündeme gelen burka yasağı, bakanlar kurulunda kabul edildikten sonra meclis gündemine gelmek üzereyken dönemin koalisyon hükümeti dağıldığı için yasallaşmamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda Burka'yı yasaklamaya hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN