Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri'nde 'online nota' dönemi

Giriş Tarihi: 9.6.2015
Dışişleri'nde 'online nota' dönemi

yurtdışında örneği olmayan online bir uygulama başlattı. Diplomatik Portal isimli site sayesinde büyükelçilere notalar internetten verilecek

Yabancıların daha kolay Türkiye vizesi alması için uygulamaya konulan e-vize sisteminin ardından, Dışişleri Bakanlığı yeni bir projeyle bakanlığın yapacağı diplomatik işlemlerin büyük çoğunluğunu elektronik hale getiren Diplomatik Portal sitesini kullanıma açtı. Bakanlık ile diplomatik misyonlar arasında bağ kurmak ve etkileşimi güçlendirmek amacıyla kurulan site, Türkiye'ye gelen diplomatların kimlik kartı alması, güven mektubu vermesi, şahsi vergi muafiyetlerine ilişkin işlemleri yapabilmesi gibi olanaklar sağlıyor.

ZAMANDAN KAZANÇ SAĞLANACAK

Yurtdışında örneği olmayan uygulama, büyükelçileri Dışişleri'ne çağırıp nota verme dönemini de bitiriyor. Normalde hazırlayıp göndermesi 3 ilâ 4 gün alan notaların, artık Diplomatik Portal üzerinden dakikalar içinde verilmesi sağlanıyor. Bu uygulamayla, Türkiye'ye yeni gelen bir diplomatın yazılı bildirim yapıp belgeler göndererek kimlik kartı alma işlemi de elektronik ortama taşındı. Bu uygulamayla elektronik ortamda yapılan başvurular incelendikten sonra yine elektronik ortamda hazırlanan kimlikler diplomatlara gönderilecek. Vergi iade işlemleri, takrirler, VIP salon kullanımı, uçuş izin talepleri de Diplomatik Portal üzerinden yapılabiliyor. Portal, yabancı misyonların da kullanıcı adı ve şifre alarak siteye katkıda bulunmasına olanak sağlıyor. Diplomatlar ve misyonlar siteye bilgi, belge ve fotoğraf yükleyebiliyor. Sitede ayrıca büyükelçiler ve başkonsoloslara yönelik önde gelim listesi, misyonların en güncel adres, telefon ve e-posta adresleri gibi iletişim bilgileri yer alıyor. Sitede bulunan diplomatik haberler, milli günler, güven mektubu sunulması gibi modüller, Türkiye'deki yabancı misyonlar tarafından da güncellenebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri'nde 'online nota' dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN