Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sonuçları

Yunanistan'da Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun sunduğu anlaşma planı konusunda düzenlenen referandum için oy verme işlemi sona erdi. İşte ilk sonuçlar...

Giriş Tarihi: 6.7.2015 00:52 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 11:09
Yunanistan referandum sonuçları
"HAYIR" OYLARI AÇIK ARA FARKLA ÖNDE

Kayıtlı 9 milyon 855 bin 29 seçmenin olduğu Yunanistan'da 20 bine yakın sandıkta oy kullanıldı. Kayıtlı seçmenlerden 5 milyon 82 bini kadın. Seçmenlerden 108 bini ise ilk kez oy kullanma hakkına sahip oldu. Yunanistan'daki gazetecilerin izlenimlerine göre 'Hayır' cephesi çok az farkla önde. Ancak sağlık bir anket sonucu yok. Sandıklar saat 19.00 sularında kapandı.

Yunanistan'dan gelen ilk sonuçlara göre halk yeni kurtarma paketi karşılığında kemer sıkma tedbirlerine 'hayır' diyor. 'Evet' diyenlerin oranı yüzde 40 civarında kalınca 'hayır' diyenler kutlamalara başladı.

Oyların yaklaşık yüzde 70'i sayıldı.

'Hayır' : %61
'Evet': %39


SAMARAS İSTİFA ETTİ

Yunanistan'ın merkez sağ muhalif Yeni Demokrasi partisi lideri Antonis Samaras parti liderliğinden istifa etti. Geçen yıl Ocak ayına kadar Yunanistan'ın Başbakanı olan Samaras, 'Evet' kampanyasının öncülerindendi. Sandıktan 'Hayır' oyu çıkması üzerine, Samaras'a istifa çağrıları yapılıyordu.

KUTLAMALAR BAŞLADI


İlk sonuçların gelmesi sonrasında Yunan vatandaşları Sintegma Meydanı başta olmak üzere kentin çeşitli yerlerinde kutlamalara başladı.

KATILIM ORANI %50'NİN ÜZERİNDE


Yunanistan İçişleri Bakanı Nikos Voutsis, katılım oranının %50'nin üzerinde olduğunu söyledi. Ülkede kayıtlı 9 milyon 855 bin 29 seçmen bulunuyor. Referandumun geçerli olabilmesi için katılımın en az yüzde 40 olması gerekiyor.

YUNAN HALKI NEYİ OYLUYOR?

Geçen ayın sonlarına doğru gerçekleşen Avro Kuşağı Maliye Bakanları Toplantısı'nda Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası, Uluslararası Para Fonu'nun sunduğu ve iki metinden oluşan mevcut kurtarma paketinin tamamlanması, ileriye dönük reformlar ve borç sürdürülebilirlik analizinden oluşan teklifin hükümetçe kabul edilip edilmemesi için sandığa giden halk "evet" ya da "hayır" kararını oyladı. Referandumun geçerli olabilmesi için kayıtlı seçmenin yüzde 40'ının sandığa gitmesi gerekiyor.

"EVET" ÇIKARSA İSTİFA EDECEK

Yunanistan Başbakanı Çipras, sandıktan evet çıkarsa istifa edeceğini duyurmuştu. Ülkede başta Çipras olmak üzere 'Hayır' taraftarları 'Yunan halkının onuru için AB'ye karşı direnmenin' tek yol olduğunu savunurken, 'Evet' diyenler Avrupa Birliği üyeliği dışında kalan bir Yunanistan'ın krizden kafayı kaldıramayacağı görüşünü ifade ediyor.

YUNANİSTAN'IN KİME NE KADAR BORCU VAR?

Haftalardır bütün dünyanın izlediği Yunan ekonomik krizinde sırada Pazar günü gerçekleşecek referandum var. Peki Yunanistan'ın kime ne kadar borcu var? Yunan Kamu Yönetimi Ajansı'nın açıkladığı detaylı borç listesi...

Yabancı bankalar

2.4 milyar Euro

National Bank of Greece

4.3 milyar Euro

Diğer borçlar

10.5 milyar Euro

Yunan bankaları

11 milyar Euro

Avrupa Merkez Bankası

20 milyar Euro

İspanya

25 milyar Euro

IMF

31 milyar Euro

Diğer Euro Bölgesi üyeleri

34 milyar Euro

İtalya

37 milyar Euro

Fransa

42 milyar Euro

Diğer tahviller

48.8 milyar Euro

Almanya

56 milyar Euro
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan referandum sonuçları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN