Yunanistan halkı korkmuyor

Yunanistan halkı korkmuyor

Yunan halkı, referandumdan çıkan yüzde 61 'hayır' oyunun hayatlarında bir değişiklik yapacağını düşünmüyor. 'Hayır' oyu verenlerin çoğunluğunu ise aşırı sağ seçmen ve iktidardaki SYRIZA sempatizanları oluşturuyor

Avrupa Birliği'nin kemer sıkma politikalarını oylamak için pazar günü sandığa giden Yunanlar'ın yüzde 61'i, kemer sıkma politikalarına 'Hayır' dedi. Referandum sonuçlarının yankıları sürerken, toplumun hangi kesimlerinin ne yönde tercih kullandığı da netleşiyor.
Önceki gün yapılan referandumun resmi sonuçlarına göre sandığa giden 6 milyon kişiden 3.5 milyonu, Avrupa'nın planını kabul etmedi. Ocak ayında sürpriz bir seçim başarısıyla iktidara gelen radikal sol SYRIZA partisi ve aşırı sağcı gruplar 'Hayır' oyu verdi. Merkez sağ seçmeni ve sermaye çevreleri ise kurtarma paketinden yana oy kullanarak 'Evet' dedi. Ekonomik düzeyi düşük olanların, gençlerin, işsizlerin ve devlet memurlarının da 'Hayır' görüşünü savunduğu belirtildi.
Referandumun sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, 'Hayır' oyu kullanan onbinlerce SYRIZA taraftarı, Atina'daki parlamento binasının önündeki meşhur Sintagma meydanına akın etti. Başbakan Aleksis Çipras'a destek veren kalabalık sonuçları coşkuyla kutlanırken, meydan yakınlarındaki ATM'lerin önünde 60 eurodan fazla para çekmek isteyenlerin oluşturduğu uzun kuyruklar tezat meydana getirdi.
Meydanda Yunanistan bayraklarının yanı sıra, Avrupa Birliği'nin ekonomik politiklarıyla başı dertte olan Portekiz, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin de bayrakları açıldı. "Siyasilerin 40 yıllık vaatlerinden sıkıldık" diyenlerin de, Başbakan Aleksis Çipras'ın yenilikçi imajından etkilendiklerini söyleyenlerin de katıldığı mitinge gelenlerin sayısı onbinleri geçti.
Sintagma meydanı yakınlarındaki duvar yazıları da günler süren tedirgin bekleyişin izlerini taşıyordu. "Boyun eğmektense aç kalmak ve onurlu yaşamak daha iyidir", "Sadece paranı düşünüyorsan korkmakta haklısın", "AB şartlarına ve Uluslararası Para Fonu'na (IMF) Hayır" ve "Kahrolsun emperyalistler ve kapitalistler" gibi yazılar dikkat çekti.
Referandum öncesinde yapılan kamuoyu yoklamaları ve mitingler tarafların başa baş bir mücadele içinde olduğunu gösterirken, SYRIZA taraftarları bile bu ezici başarıyı şaşkınlıkla karşıladı. Sonuçlar Atina sokaklarında coşkuyla kutlanmasına rağmen, referanduma 'Hayır' diyen Yunan halkının hayatında önemli bir değişiklik yaşanacağı ön görülmüyor. Referandumdan çıkan sonuç, Yunanistan açısından hem ekonomik hem de siyasi anlamda pek çok gelişmeye kapı araladı. Buna rağmen vatandaşlar arasında "Hayır" sonucunun hayatlarında önemli bir değişikliğe neden olmayacağı görüşü hâkim. Yunanlılar "Korkmuyoruz" mesajı veriyor.
Yunan halkının asla ödün vermediği kafeteryalarda "kahve içme keyfi" ve Atina yakınlarındaki plajlara gitme alışkanlığı, kriz dinlemeden devam etti. TV kanallarındaki sıcak tartışmalar sabahın erken saatlerine dek sürerken, Yunan halkının önemli bir kısmı kâh kredi kartları, kâh evde sakladıkları nakit paraları sayesinde taverna ve barlara gitmeyi de ihmal etmedi.
Yunan halkının bu yaz, bankaların kapatılmasından sonra en çok üzerinde durduğu kondu, yaz tatili yapıp yapamayacağı sorusuydu... Nakit paranın azalması, kredi kartlarının limitinin dolması ve ATM lerin kuruması karşısında, Yunan halkı belki de 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ilk kez yaz tatili yapamayacağı endişesini taşıyor.

TÜRK AZINLIK 'HAYIR' DEDİ
Batı Trakya'dan seçilen SYRIZA milletvekilleri Mustafa Mustafa, Hüseyin Zeybek ve Ayhan Karayusuf, Yunanistan'da gerçekleştirilen referandumda 'hayır' oyu kullanan Türk azınlığın, Yunan halkıyla birlikte "tarih yazdığını" belirtti. Yunanistan İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı referandum sonuçlarına göre de, Türk azınlığın yoğun olarak yaşadığı Rodop, İskeçe ve Evros illerinde 'hayır' oylarının çoğunlukta olduğu görüldü. SYRIZA'nın 25 Ocak seçimlerinde en çok oy aldığı bölgelerden biri olan İskeçe ilinde sandıktan yüzde 67.9, Rodop'ta ise yüzde 63. 5 oranında 'hayır' oyu çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan halkı korkmuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN