, parlamentosu önerdi

Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan'da yaşanan mali krizden ders alınarak, nde bir parlamento kurulmasını istedi.

Giriş Tarihi: 15.7.2015 09:56
Fransa, avro bölgesi parlamentosu önerdi
''14 Temmuz Ulusal Gün'' kutlamaları nedeniyle televizyonların ortak yayınında halka hitap eden Hollande, avro bölgesi uyumunun güçlenmesi için "avro bölgesi parlamentosu"nun yararlı olabileceğini bildirdi.

Hollande, ''Ben nde uyumun güçlenmesi için bir parlamento kurulmasını arzu ediyorum. Yunanistan'da olup bitene bir bakın. Doğal olarak meşru hükümet sorunları çözmeye çalışıyor ama bu konuda ulusların temsil edileceği güçlü bir parlamentoya da ihtiyaç bulunuyor'' dedi.

Yunanistan krizi sırasında ABD Başkanı Barack Obama'nın tutumu karşısında üstü kapalı hayal kırıklığına uğradığını ima eden Hollande, ''Beni kriz sırasında aradı, 'avro bölgesinde durum nasıl ?' diye sordu, ben de ona ''peki dolar bölgesinde durum nasıl?' diye sorabilirdim'' diyerek tepkisini dile getirdi.

Hollande, yeniden sorunlarla karşılaşmamak için avro bölgesi uyumunun güçlendirilmesi konusunda yeni kurumsal reformların gerekli olduğunu vurguladı.

Avro bölgesi, liderleri, pazarı pazartesi gününe bağlayan gece 16 saatlik müzakere maratonunun ardından Yunanistan'a sıkı tasarruf önlemleri karşılığında, 86 milyar avro tutarındaki mali yardıma onay vermişti.

Yunanistan, bu yardım karşılığında KDV oranını ve emeklilik yaşını yükseltmek ve kamu harcamalarını azaltarak, özelleştirmeye ağırlık vermek zorunda kalacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa, avro bölgesi parlamentosu önerdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN