Türkiye'nin en iyi haber sitesi

leri engellemek içi yapılıyor!

, bir yıl içinde, Kosova, , Irak ve Afganistan’dan yasadışı yollarla giren 80 bin nedeniyle Macaristan, Sırbistan sınırına Avrupa’daki en uzun tel duvarın inşasına başladı.

Giriş Tarihi: 16.7.2015 12:39 Güncelleme Tarihi: 16.7.2015 12:45
Mültecileri engellemek içi yapılıyor!

Sırbistan- sınırındaki Morahaloma'da bu sabah Macaristan askeri birlikleri ve polisi 4 metre yüksekliğinde ve 175 km uzunluğunda telden duvarın inşasına başladı. Askeri iş araçları tel duvarın inşası için zemini hazırlamaya başlarken, duvarın temelleri atılmaya başlandı.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, duvarın inşasına başladığını belirtirken, "AB ülkelerinin onayı ve istemi üzerine duvarın inşası için 17 Haziran'da karar alınmıştı. Duvar Macaristan ordusu tarafından inşa edilecek, 175 kilometrelik duvarın inşası 2 yıl sürecek.

Szijjarto, duvarın inşası için 15 milyon euro harcanacağını ifade ederken, AB tarafından Macaristan'a 11 milyon euro para yardımı verildiği söyledi.

Szijjarto, duvarın inşasının Sırbistan ile var olan iyi dostluk ilişkilerini zedelemeyeceği inancında olduğunu da belirtti.

Bu arada, Balkan medyaların çoğu duvarın inşasının başlamasıyla verdikleri haberi "Avrupa'nın göbeğinde utanç duvarının inşası başladı" manşetiyle verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mültecileri engellemek içi yapılıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN