Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan lere destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı () ve Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığı işbirliğiyle lerin mesleki eğitimleri ve istihdamlarına yönelik projeler başlattı.

Giriş Tarihi: 30.8.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 30.8.2015 12:28
TİKA'dan engellilere destek
İşsiz lere yönelik "Bilgisayarlı Muhasebe", "Sebzecilik", "" ve "Dikiş" konularında meslek eğitimlerinin gerçekleştirilmesini öngören projelerin ilk aşamasında, Şamahı şehrinde yaşayan engelli ve sağlık imkanları sınırlı 11 kişiye arıcılık eğitimi verildi.

Eğitimin teorik kısmını oluşturan birinci aşamada eğitim programına katılan arıcılara tarafından 10'ar adet arı kovanı, arı kolonileri ve arıcılık malzemeleri hibe edildi. Ayrıca belirli bir dönem için uygulamalı eğitim amacıyla bu kişilerin arı kovanlarını devamlı kontrol etmesi ve arılara bakım ile ilgili pratik bilgiler vermesi için bir arıcı görevlendirildi.

Şamahı'daki engelli arıcılara kovanlarını teslim eden TİKA Bakü Program Koordinatörü Mustafa Haşim Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada 'da şimdiye kadar arıcılık konusunda pekçok çalışma yaptıklarını söyledi.

Bu kez ise engellilerle ilgili bir proje kapsamında arıcılarla bir araya geldiklerini ifade eden Polat, Türkiye olarak Azerbaycanlı engellilerin istihdam sahibi olması ve toplumun diğer kesimlerinden kendileri farklı hissetmemeleri için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

TİKA'dan destek alan arıcılar bir marka altında birleşecek


Azerbaycan'da şimdiye kadar damızlık arı yetiştirilmesi hem de arı hastalıklarının önlenmesi yönünde eğitimler verdiklerini bildiren Polat, "Bu sene 4 bin kovan ve arı kolonisi dağıttık. Şimdi bu arıcılarımızın ortak bir marka etrafında örgütlenmesi ve ballarını piyasaya çıkarması sağlamak için bir çalışma başlattık. Umarım seneye raflarda 'Tatlı enerji' ismini vereceğimiz bu ürünleri görür ve arıcılarımızın mutluluklarına şahit oluruz" dedi.

TİKA'nın Azerbaycanlı engellilere yönelik projesinin bir sonraki aşamasında Haçmaz'da "Sebzecilik", Bakü'nün Sabuncu İlçesi'nde "Bilgisayarlı Muhasebe" ve Nesimi İlçesi'nde ise "Dikiş" kursları düzenlenecek.

Yıl sonuna kadar 36 engelli vatandaşa daha mesleki eğitim verildikten sonra, burada kazandıkları bilgi ve deneyimleri çalışma yaşamlarında kullanabilmeleri için kendilerine ihtiyaçları olan gerekli ekipman ve malzemeler hibe edilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİKA'dan engellilere destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN