gövde gösterisi yaptı

halkının 'Japon işgali'nde ve 2. Dünya Savaşı'nda kazanılan zaferin' 70. yıl dönümünü anma etkinlikleri dolayısıyla başkent 'de askeri geçit töreni düzenlendi. Törene 30'u devlet ya da hükümet başkanı, 49 ülkeden üst düzey temsilci katıldı. Törende 17 ülkeden bine yakın askeri tören birliği hazır bulunurken, toplam 12 bin asker görev aldı. Tören sırasında ise 20'den fazla farklı tipte 200 savaş uçağı ve 19 savaş helikopterleri meydan üzerinde uçtu.

Giriş Tarihi: 3.9.2015 10:22
Çin gövde gösterisi yaptı
'deki Tiananmen Meydanı'nda gerçekleşen "3 Eylül Zafer Günü" anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen askeri geçit töreninde, Rusya, Kazakistan ve Kırgızistan'ın da aralarında bulunduğu 17 ülkeden bine yakın askeri tören birliği hazır bulunurken, toplam 12 bin asker törene katıldı.

Geçit törenindeki şeref kıtasından 11'i kara, 10'u hava, 27'si donanım ve 2'si Japonya'ya karşı direniş savaşına katılmış askerlerden oluşurken, ordu envanterinde bulunan DF 26, DF 21D, DF 31A, FL 3000N gibi kısa ve orta menzilli balistik füzeler, uzun menzilli füzeler, ve zırhlı araçlardan oluşan 500 askeri araç geçitte yer aldı. Tören sırasında 20'den fazla farklı tipte 200 savaş uçağı ve WZ 19 savaş helikopterleri meydan üzerinden uçtu.


Ayrıca, askeri geçit töreninde Halk Kurtuluş Ordusu'nun envanterinde yer alan yeni silah ve teçhizatlar görücüye çıkarken, askeri donanımların yüzde 84'ü ilk kez halk önünde sergilendi.

Çin, ülkede ilk kez yabancı askeri birlikler ile askeri geçit düzenlerken, zafer günü çerçevesinde 3 Eylül ulusal tatil ilan edilmişti. Bu kapsamda ülke genelinde çeşitli anma etkinlikleri de düzenleniyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Güney Kore Devlet Başkanı Park-Geun-hye, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun olmak üzere 30'u devlet ya da hükümet başkanı, 49 ülkeden üst düzeyde temsilcinin yanı sıra 10 uluslararası örgüt sorumlusu törende yer alırken, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyesi ülkelerin liderleri de törene eksiksiz katılım gösterdi.


Törende konuşan Çin Devlet Başkanı Şi Cinpin, Japon saldırganlığına mücadelede Çin halkının uluslararası toplumdan büyük destek aldığını vurgulayarak, direniş savaşında diğer ülkelerin halklarının yaptıklarını Çin halkının her zaman hatırlayacağını söyledi. Uluslararası toplum nezdinde barış yararına karşılıklı saygı, eşitlik, barışçıl kalkınma ve ortak refahı doğru yol olarak temsil etmenin önemine dikkat çekerek, ön yargı, ayrımcılık nefret ve savaşın sadece acı ve felakete sürüklediğini ifade eden Şi Cinping, dünya barışı adına Çin Halk Kurtuluş Ordusu'ndan 300 bin askerin azaltılacağını açıkladı.

Diğer yandan Pekin yönetiminin dünya barışı adına, 1937'deki Japon işgalinde "Nancing Katliamı" olarak geçen dönemde 300 bin kişinin hayatını kaybettiği insan sayısı kadar askeri personel azaltması dikkati çekti.

Batı ülkelerinden özellikle Avrupalı liderler ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe anma törenine katılmazken, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un davet listesine alınmamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin gövde gösterisi yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN