'te 16 bin ...

Geçen yıl 940 bin üyesini kaybeden Kilisesi, ekonomik sorunlardan kaçınmak için 16 bin nı satışa çıkarabileceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 8.9.2015 16:47
İsveç'te 16 bin kilise binası...
Üye sayısının son 20 yılda ciddi şekilde azalması nedeniyle ekonomik krizde olan Kilisesi'nin 16 bin nı satışa çıkarabileceği bildirildi.

İsveç resmi haber ajansı TT'nin haberine göre, 'ne üyelik oranı, 20 yıl önceye göre neredeyse yarı yarıya düştü.

İsveç Kilisesi Ekonomi Sorumlusu Lars Johnsson, 20 yıl öncesine kadar halkın yüzde 86'sının kiliseye üye olduğunu, bu oranın bugün yüzde 45'lere gerilediğini söyledi.

Kendilerini 2030 yılında ekonomik açıdan büyük risklerin beklediğine işaret eden Johnsson, üye kaybının bu hızla devam etmesi durumunda, çok yakın gelecekte 16 bin kilise binasını satışa çıkarılabileceklerini belirtti.

Kira bedellerinin son 3 yılda yüzde 50 arttığını ifade eden Johnsson, bu süre zarfında kira giderlerini ödeyemeyen yüzlerce kilise binasının satıldığını hatırlattı.

İsveç Kiliseler Birliği sorumlusu Henrik Lindblad da havaların soğumasıyla kiliselerde ayin yapılan büyük salonları ısıtmakta maddi açıdan sıkıntı çektiklerini açıklamıştı.

İsveçlilerin artık kiliselere gitmediğinden yakınan Lindblad, üyelerin bile kiliselere uğramadığını, 2014 yılında 940 bin kişinin kilise üyeliğini bıraktığını dile getirmişti.

Başkent 'de bulunan tarihi St. Paul Kilisesi, 6 ay önce 3,5 milyon avroya Stockholm Büyükşehir Belediyesine satılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsveç'te 16 bin kilise binası...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN