Otizmliler için ilk giyilebilir ürünü tasarladı

Giriş Tarihi: 8.9.2015
Otizmliler için ilk giyilebilir ürünü tasarladı
ABD'de doğup Harvard Üniversitesi'nde doktorasını yapan Türk bilim insanı Dr. Nedim T. Şahin, "Google" ile işbirliği yaparak akıllı gözlüklerle otizmli insanların kendi özel kişisel öğrenme beceri şekline uyumlu bir sistem geliştirdi. Yakında satışa çıkarılacak gözlükler, otizmlilerin beyin ve fizyolojik datalarını kaydederek onlara özel çözümler sunuyor. Gözlükler otizmli insanlar için tasarlanmış dünyanın ilk giyilebilir ürünü. Dünyada her 150 çocuktan biri otizmli. Türkiye'deki otizmli insan sayısı ise 650 bin civarında.

12 YAŞINDA İLK ŞİRKET!

Bugüne kadar 45 ülke dolaşan Şahin, ilk şirketini "NTS Odd Jobs" adıyla 12 yaşında kurdu. O yaşında araba yıkayıp Golf Cart tamirleri yapan, bahçıvanlık ve bazı basit marangozluk işleri ile uğraşan Şahin bu küçük ticari deneyimini geliştirdi. Bilim insanı oldu ve yeni bir şirket kurdu. Otizmli insanlar için tasarlanmış dünyanın ilk giyilebilir ürününü Amerika'da üretti. Şahin, 15 kişilik ekiple geçen yıl kurduğu "Brain Power" isimli şirketiyle bilim dünyasının dikkatini çekti. Şahin, Google ile işbirliği yaparak geliştirdiği akıllı gözlüklerle (Google Glass) otizmli insanların kendi özel kişisel öğrenme beceri şekline uyumlu bir sistemi kullanıma sokmaya hazırlanıyor.

OTİZMLİ ÇALIŞANLARI VAR
Şirketinde otizmli çalışanlar olan Şahin, Brain Power sisteminin google glass gibi akıllı-gözlük aletleri ya da giyilebilir bilgisayarları geliştiren hem donanım hem yazılım bileşenleri içeren bir sistem olduğunu söyledi. Şahin, sistemi "Eller serbest, baş yukarı bir şekilde dünya ile etkileşim sunan bir teknoloji" olarak tanımladı. Sistemi test etmek için özel bir kamyonla bütün Amerika'yı dolaştıklarını ve yüzlerce aileyle buluştuklarını anlatan Şahin, "Otizmli insanlar gözlüklerimizi kullandı ve çok keyif aldılar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otizmliler için ilk giyilebilir ürünü tasarladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN