Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lider lara ten yargılanacak

Fransa'da cı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine , 20 Ekim'de lara suçundan Lyon Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

Giriş Tarihi: 22.9.2015 19:22 Güncelleme Tarihi: 22.9.2015 21:14
Fransız lider Müslümanlara hakaretten yargılanacak
, 2010 yılında Lyon'da partili bir gruba yönelik yaptığı bir konuşmada, Fransa'da ibadet yerleri küçük olduğu için cuma namazlarını dışarıda kılan ları eleştirmiş ve ''Müslümanların dışarıda sokakta namaz kalması ile Fransa'nın 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından işgal edilmesi" arasında benzerlik kurmuştu.

Bu açıklamanın ardından Fransa'daki sivil toplum dernekleri, ''ırkçı nefreti körüklediği'' gerekçesiyle Le Pen aleyhinde dava açılması talebiyle mahkemeye şikayette bulunmuştu. Le Pen aleyhinde, 2012 yılında bu başvuruyla ilgili adli soruşturma açılmıştı.

Fransa Adalet Bakanlığı'nın talebi üzerine Avrupa Parlamentosu, 2013 yılında Le Pen'in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar vermiş, yargılanmasının önünü açmıştı.

Fransa'da daha önce de helal et kesimiyle ilgili tartışmalara katılan Le Pen, yine Müslümanların sert tepkisine yol açmıştı.

Fransa'da çoğu Kuzey Afrika kökenli, yaklaşık beş milyon Müslüman yaşıyor. Avrupa'da en çok Müslüman'ın yaşadığı ülkeler arasında Fransa, ilk sırada.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransız lider Müslümanlara hakaretten yargılanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN