Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PYD 107 Arap ve Türkmen köyünü boşalttı

Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Vezir, "DAEŞ ile mücadele kapsamında yardım, maalesef Kürtlere değil, PYD'ye yapılıyor. Bunlar da bu güçlerini, muhaliflere karşı kullanıyor. PYD, ele geçirdiği bölgedeki Arap ve Türkmenleri göçe zorluyor. Evlerini yakıp, yıkıyor. Bölgedeki 107 yerleşim yerinde Arap ve Türkmen aileler kovuldu" dedi.

Giriş Tarihi: 13.10.2015 16:14
PYD 107 Arap ve Türkmen köyünü boşalttı

Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir, DAEŞ ile mücadele kapsamındaki yardımların Kürtlere değil, PYD'ye yapıldığını belirterek, "Bunlar da bu güçlerini, muhaliflere karşı kullanıyor. PYD, ele geçirdiği bölgede Arap ve Türkmenleri göçe zorluyor. Evlerini yakıp, yıkıyor. Bölgedeki 107 yerleşim yerinde Arap ve Türkmen aileler kovuldu" dedi.

Vezir, terör örgütü PYD'nin silahlı kanadı YPG hakkında Uluslararası Af Örgütünce hazırlanan "Gidecek Yerimiz Yok" başlıklı rapora ilişkin, değerlendirmede bulundu.

"Rejim PYD'ye hediye etti"

PYD'nin, iç savaşın başından bu yana Esed rejimiyle iş birliği içerisinde olduğunu savunan Vezir, örgütün elindeki birçok noktanın rejim tarafından hediye edildiğini söyledi.

Muhaliflerin, PYD, Esed ve DAEŞ'in hedefi ve kıskacında olduğunu, bunların çıkarlarının örtüştüğünü vurgulayan Vezir, şöyle devam etti:

"DAEŞ ile mücadele kapsamında yardım, maalesef Kürtlere değil, PYD'ye yapılıyor. Bunlar da bu güçlerini, muhaliflere karşı kullanıyor. PYD, ele geçirdiği bölgede Arap ve Türkmenleri göçe zorluyor. Evlerini yakıp, yıkıyor. Bölgedeki 107 yerleşim yerinde, Arap ve Türkmen aileler kovuldu. Eğer Kürtler de kendilerine muhalif ise onları da kovuyorlar. Buraları PYD'li yandaşlarıyla doldurup, Kürt bölgesi yapmaya çalışıyor. Onların da amacı bölgeyi tamamen Kürtleştirip, devlet kurmak. Uluslararası Af Örgütünün hazırladığı rapor doğru ancak kimin umurunda olur, bilmiyoruz."

"PYD asla devlet olamaz"

Esed'in PYD'yi hem muhaliflere hem de Türkiye'ye karşı kullandığını dile getiren Vezir, rejimin, PYD'nin asla devlet olamayacağını ve hep örgüt olarak kalacağını bildiğini, güçlendiği zaman da burayı geri alabileceğini düşündüğünü iddia etti.

Vezir, "PYD, muhalifleri güçsüzleştirmek için Esed tarafından maşa olarak kullanılıyor, daha doğrusu PYD kukla olarak kullanılıyor. O an hangi dış gücün ihtiyacı varsa o devlet PYD'yi kullanıyor. İlginç olanı da DAEŞ ve PYD menfaatleri varken anlaşabiliyor, menfaatleri çarpıştığında ise savaşıyor. Ne yaptıklarını bazen bizler de anlamlandıramıyoruz. Aralarındaki bu savaşın bir algı için olabileceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PYD 107 Arap ve Türkmen köyünü boşalttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN