AB İlerleme Raporu'nda 'nin larına

AB 2015 yılı İlerleme Raporu'nda, yapısal larla, Türkiye'de eğitim oranında artış sağlandığı ve enerji sektörü serbestleşmesinin daha ileriye taşındığı belirtildi.Raporda ayrıca Türkiye'nin müktesebatına birçok alanda iyi bir hazırlık seviyesine ulaştığı belirtildi.

Giriş Tarihi: 10.11.2015 20:15 Güncelleme Tarihi: 10.11.2015 21:26
AB İlerleme Raporu'nda Türkiye'nin reformlarına övgü
AB 2015 yılı İlerleme Raporu'nda, Türkiye'de sağlanan ekonomik büyümenin ılımlı seviyede olduğuna işaret edilerek, Türkiye ekonomisinin iyi derecede çalışan bir piyasa ekonomisi olarak değerlendirilebileceği kaydedildi.

Raporda, yapısal larla, Türkiye'de eğitim oranında artış sağlandığı ve enerji sektörü serbestleşmesinin daha ileriye taşındığının altı çizilerek, benzer reformlarla mal, hizmet ve işçi piyasalarının çalışmalarının ilerletilmesine hız verilmesi gerektiği belirtildi.

Türkiye piyasasının, AB piyasa kuvvetleri ve rekabetçi baskıları ile mücadele kapasitesine sahip olmak için iyi derecede hazırlığa sahip durumda olduğuna dikkat çekilen raporda, "Türkiye, yavaş bir şekilde müktesebatına uyuma devam ediyor ve birçok alanda iyi bir hazırlık seviyesine ulaştı" değerlendirmesine yer verildi.

TÜRKİYE, BİLİMDE VE ARAŞTIRMADA OLDUKÇA GELİŞMİŞ DURUMDA

Raporda, kamu ihalelerinde ve kamu desteklemelerinde şeffaflığın sağlanması için daha fazla çalışılması gerektiğine işaret edilerek, "Türkiye, şirket hukukunda, finansal hizmetlerde, ulaştırma ağlarında, bilimde ve araştırmada oldukça gelişmiş durumda. Ayrıca, Türkiye, malların serbest dolaşımı, fikri mülkiyet kanunu, firma ve sanayi politikaları, Gümrük Birliği ve dış ilişkiler alanlarında iyi seviyede hazırlandı" ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE SIĞINMACILAR İÇİN 6,7 MİLYAR AVRODAN FAZLA HARCAMA YAPTI

Olağanüstü sığınmacı sürecinin beraberinde getirdiği zorluklar karşısında Türkiye'nin hızla seferber olduğu vurgulanan raporda, "Suriye ve Irak'ta yaşananlar nedeniyle Türkiye'nin sığınmacı sayısı hızla arttı. Türkiye, hali hazırda dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke. Bunların yaklaşık 2 milyonu Suriyeli. Bu kadar büyük bir sığınmacı akınını ve evinden edilmiş insanları idare etmek Türkiye için zor bir görev. Türkiye sığınmacılar için 6,7 milyar avrodan fazla harcama yaptı" değerlendirmesine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB İlerleme Raporu'nda Türkiye'nin reformlarına övgü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN