Fransa'da flaş olağanüstü hal kararı

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande yarın ABD'ye Perşembe günü ise Rusya'ya gideceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 18.11.2015 14:25 Güncelleme Tarihi: 18.11.2015 23:18
Fransa'da flaş olağanüstü hal kararı
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Paris'te meydana gelen terör operasyonlarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Ülke olarak 'savaştayız' diyen Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande yaptığı son açıklamada, IŞİD'i yok etmek için Çarşamba günü ABD'ye gideceğini ve Barack Obama ile görüşeceğini söyledi.

Hollande; Perşembe günü ise Rusya'ya gidecek. Suriye'deki IŞİD ile mücadele cephesinin daha da genişletilmesini isteyeceği öğrenilen Hollande'nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile geniş bir görüşme yapması bekleniyor.

Hollande, "Tüm dünyayı tehdit eden IŞİD terör grubuna son vermek gerekiyor. Benim misyonum bu olacaktır. Topluma da üzerinde düşenleri yapması çağrısında bulunuyorum. IŞİD'i yok etmek için ortak bir çaba göstermeliyiz. Çarşamba günü Washington'da olacağım. Perşembe günü ise Moskova'da Putin ile görüşeceğim. Çabalarımızı koordine etmemiz gerektiğini, kararlı bir biçimde hareket etmemiz gerektiğini, bir an önce davranmamız gerektiğini söyleyeceğim. Daha geniş bir koalisyon kurmalıyız. Kararlı bir şekilde IŞİD'e darbe vurmalıyız" diye konuştu.

OHAL 3 ay sürecek
"Bu akşamdan itibaren olağanüstü hal durumu 3 aya çıkarılacak. Güvenlik sağlanana kadarda bu durum sürecek. Özgürlüklerimize kavuşmak için elimizden geleni yapacağız. Terör örgütlerinin ve onlara mali imkan sağlayan işbirlikçilerini ele geçirmeye çalışacağız"

Anayasa değişikliğe gidilecek

Hollande; "Anayasa konusunda değişikliğe gideceğiz. Olağanüstü durumlarda bazı değişiklikler olması gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'da flaş olağanüstü hal kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN