Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den, 'de "Ölülerin dili olsa" raporu

New York merkezli (), 'de Esad rejimi tarafından gözaltı merkezlerinde ile öldürülen 27 kişinin kimliğini tespit ederek, yaşanan insan hakları ihlallerini belgeledi

Giriş Tarihi: 17.12.2015 02:00 Güncelleme Tarihi: 17.12.2015 04:32
HRW'den, Suriye'de Ölülerin dili olsa raporu
New York merkezli (), Esad rejimi tarafından 'de ve insanlık dışı yöntemlerle öldürüldüğü belirtilen 11 bin kişiye ait olan ve Anadolu Ajansı ve bazı uluslararası basın tarafından dünyaya duyurulan fotoğraflardaki (Sezar raporu) kurbanlara ilişkin 9 aylık inceleme yaptı.

ESAD'IN "DİŞİ ÖLÜM MAKİNALARI!"

İnceleme sonucu işkence ile öldürülen 27 kişinin kimliği tespit edilip aileleriyle görüşülerek, "Ölülerin dili olsa: Suriye gözaltı merkezlerinde kitlesel işkence ve ölümler" adlı rapor ortaya çıktı.

Raporda, istihbarat kuruluşları tarafından gözaltına alınan Suriyelilerin tutuklu merkezlerinde açlık, işkence, dövülme gibi kötü muamelelere maruz kaldıklarını delillendirdi.

Kimlikleri tespit edilenlerden en küçüğünün 14 yaşında bir çocuk, birinin de 20'li yaşlardaki bir kadın aktivist olduğu belirtildi. Raporda, ailelerin gözaltına alınan yakınlarını bulmak için aylarca verdikleri mücadele ve güvenlik yetkililerine para ödediklerine yer verildi.

Raporda, ailelerden sadece ikisinin ölüm belgesine ulaştıkları, onların da ölüm nedeni olarak kalp krizi ve solunum yetmezliği gösterildiği, hiçbir ailenin cenazeleri teslim alamadığı kaydedildi.

Uzmanların fotoğraflar üzerinde yaptığı incelemede, belirledikleri işkence yöntemlerine de yer verilen raporda, bunlar arasında aç bırakma, boğma, yakın mesafeden kafaya silah sıkarak öldürme gibi yöntemler olduğu ifade edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HRW'den, Suriye'de "Ölülerin dili olsa" raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN