Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve ya vardı

İki ülke arasında Kore Yarımadası'nın işgali ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon askerler tarafından olarak kullanılan larla ilgili uzlaşma sağlandı

Giriş Tarihi: 28.12.2015 11:12 Güncelleme Tarihi: 28.12.2015 11:14
Japonya ve Güney Kore anlaşmaya vardı

Dışişleri Bakanı Fumio Kişida'nın ziyareti sırasında varılan da, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin olarak kullanılan lardan özür dilemesi ve 8,3 milyon dolarlık yardım fonu ödenmesi öngörülüyor.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se, Kişida ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Japonya'nın verdiği sözleri dürüstçe yerine getirmesi halinde anlaşmanın nihai ve değiştirilemez olduğunu kaydetti.

Kişida, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, konunun hassasiyetine dikkati çekerek "İkili ilişkilerin normalleşmesinin 50. yılında, ilerleme sağlayabilmek için son ana kadar elimden gelenin en iyisini yapacağım" ifadesini kullanmıştı.

Kore, Filipinler, Tayvan ve diğer Asya ülkelerinden yaklaşık 200 bin kadın, 1910-1945 yıllarında Kore Yarımadası'nı işgal eden Japon askerleriyle cinsel ilişkiye zorlanmıştı. Savaş yıllarında Japon askerleri tarafından köle olarak kullanılan Güney Koreli kadınlardan sadece 50'si şu anda hayatta. Mağduriyetlerinin hala devam ettiğini belirten kadınlar, her hafta Japonya'nın Seul Büyükelçiliği önünde protesto düzenliyor.

Eski Japonya Başbakanı Tomiçi Murayama, 1990'larda iktidarda bulunduğu dönemde İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşananlar için özür dilemişti. Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye da Koreli kadınlardan özür dilenmesi ve tazminat ödenmesi için Japon yetkililere çağrıda bulunmuştu.

Japonya, 1965'te imzalanan anlaşmayla Kore'yi işgal ettiği dönemle ilgili tüm tazminat konularının çözüldüğünü ileri sürüyor. Güney Kore ise bazı vatandaşlarının seks kölesi olarak kullanılması da dahil işlenen savaş suçlarının yeniden ele alınması gerektiğini savunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Japonya ve Güney Kore anlaşmaya vardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN