Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'teki nın sorumluları öldürüldü

ABD öncülüğündeki koalisyonun 'e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren, aralarında 'nın başkenti 'teki terör larıyla bağlantılı olanların da bulunduğu DAEŞ'in lider kadrosundan 10 kişinin öldürüldüğünü açıkladı

Giriş Tarihi: 29.12.2015 21:43
Paris'teki saldırının sorumluları öldürüldü

ABD öncülüğündeki koalisyonun 'e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren, Bağdat'tan telekonferans yoluyla Pentagon'daki gazeteciler için bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Uluslararası koalisyonunun terör örgütü DAEŞ'e karşı yürüttüğü operasyon hakkında bilgiler veren Albay Warren, nce son bir ay içerisinde örgütün üst kademesinde yer alan bazı kişilerin öldürüldüğünü kaydetti.

Steve Warren, "Son haftalarda hava larıyla hedef alınan DAEŞ'in lider kadrosundan 10 kişiyi öldürdük. Bunların içerisinde saldırılarıyla bağlantısı olan ve Batı'da daha fazla saldırı planlayanlar da var" dedi.

Öldürülenlerin arasında yer alan Abdülkadir Hakim'in, örgütün dış ülkelerdeki saldırılarını kolaylaştırıcı rol üstlendiğini belirten Warren, 26 Aralık'ta Musul'da öldürülen Hakim'in, geçen ay 130'dan fazla insanın hayatını kaybettiği Paris'teki saldırıları gerçekleştiren teröristlerle bağlantısı bulunduğunu vurguladı.

Ayrıca, Paris saldırılarının planlayıcısı olduğu belirtilen Abdülhamid Aboud'la doğrudan bağlantısı olan Şeref el Mudan'ın da 24 Aralık'ta Suriye'de öldürüldüğü bilgisini veren Albay Warren, Mudan'ın aktif olarak Batı ülkelerinde daha fazla eylem hazırlığı içinde bulunduğunu ifade etti.

Steve Warren, örgütün para ve teçhizat transferiyle ilgilenen Rawan Dişlar Tahir'in 7 Aralık'ta Suriye'nin Rakka kentinde, ABD ve Iraklı askerlere karşı saldırılar düzenleyen örgütün Kerkük emiri Halil Ali al-Weis'in 7 Aralık'ta, örgütün el yapımı bombalar üretmesine yardımcı olan Ebu Enes'in 8 Aralık'ta Kerkük yakınlarında, DAEŞ'in Musul'daki finans emiri yardımcısı Yunus Kalaş ve Kerkük emiri yardımcısı Nithak Najen'in 9 Aralık'ta, İngiltere'de bilgisayar mühendisliği eğitimi alan Bangladeş asıllı Siful Hak Sujen'in Rakka yakınlarında, örgütün komutanlarından Akram Muhammed Seyid Faris'in 10 Aralık'ta, DAEŞ'in dış ülkelerde saldırı planlayıcılarından Tahsin al-Hayali'nin 27 Aralık'ta Musul yakınlarında öldürüldüğü bilgisini verdi.

ABD ve müttefiklerine yönelik saldırı tehdidinde bulunan DAEŞ liderlerinin peşini bırakmayacaklarına işaret eden Warren, "DAEŞ'in dış ülkelerde saldırı planlayıcıları faaliyet içerisinde bulunduğu sürece ABD ordusu onların peşini bırakmayacak ve öldürecek" diye konuştu.

Albay Warren, DAEŞ'in nihayetinde yok edileceğini de vurgulayarak, "DAEŞ üyeleri 3 metre boyunda değiller, yenilgiye uğratılabilirler" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paris'teki saldırının sorumluları öldürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN