: nın batısını Arap grup tutuyor

’de ’e karşı mücadelede ve Menbiç arasındaki bağlantıyı kestiği için stratejik öneme sahip olan ile ilgili ’dan ilk açıklama geldi

Giriş Tarihi: 8.1.2016 01:54 Güncelleme Tarihi: 8.1.2016 02:48
Pentagon: Tişrin barajının batısını Arap grup tutuyor
Geçen ay PKK bağlantılı YPG güçlerinin barajı ele geçirdiği ve Fırat'ın batısına geçtiğine dair haberler basında yer almıştı. Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Steven Warren, önceki gün gazetecilere düzenlediği haftalık basın toplantısında 'nın Batısında YPG güçlerinin değil Şemsül Şamal adlı "önde gelen" bir Arap muhalif grup bulunuyor dedi. Daha önce hem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk istihbarat ve askeri birimlerine dayanarak YPG'nin Fırat'ın batısına geçmediğini söylemişti. açıklaması bu bilgiyi doğruluyor.


YPG İLE HAREKET EDİYOR


Şemsül Şamal adlı li muhalif grup, YPG öncülüğünde kurulan Suriye Demokratik Gücü'nün (SDF) bir parçası. 50 kadar ABD Özel Kuvvetleri askerlerinin destek verdiği bu güçler geçtiğimiz 10 gün içerisinde bölgede 140 DAEŞ militanını öldürerek güneye doğru ilerlemeye devam etti. Albay Warren, "Tişrin barajını da Arap grup Şemsül Şamal tutuyor. SDF güçleri barajın batısında da hava topu menzilinin baraja ulaşmayacağı noktaya kadar olan bir toprağa yerleştiler. Şu anki hedef güneye inmek. Bu civardaki DAEŞ savaşçılarının sakallarını ve bıyıklarını keserek saklanmaya çalıştıklarına dair haberleri de görüyoruz" dedi.

ŞEMSÜL ŞEMAL GRUBU KİMDİR?


Özgürlük Şafağı olarak da adlandırılan Özgür Suriye Ordusu'na bağlı bu grubun içerisinde Arap, Türkmen ve Kürt savaşçılar bulunuyor. Amerikalı Profesör Joshua Landis'in Syria Comment adlı internet blogunda yer alan bilgilere göre grup Kobani çatışmaları sırasında YPG ile birlikte DAEŞ'e karşı da direndi. Landis'e konuşan grup liderlerinden Ebu el Layt, direniş sırasında Süleyman Şah türbesini korumak için de çalıştıklarını fakat ellerinde yeterli silah olmadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pentagon: Tişrin barajının batısını Arap grup tutuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN