Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: "3 milyar euro konusunda 'nın ihtiyatlı tavrı şaşırtıcı"

() Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ’ye lar için sağlanması konusunda anlaşılan 3 milyar euroluk fonu tamamlayamadıklarını, ’nın bu konudaki ihtiyatlı tutumunun şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 15.1.2016 15:31
AB: 3 milyar euro konusunda İtalya'nın ihtiyatlı tavrı şaşırtıcı
AB ülkeleri Kasım ayında Türkiye ile yapılan ve geçtiğimiz ay gerçekleşen AB zirvelerinde yardım planına destek verdiklerini açıklamışlardı. Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında konuşan Jean-Claude Junker, AB'nin, göç krizinin aşılması amacıyla Türkiye'yle yürüttüğü müzakereler çerçevesinde uzlaşmaya varılan 3 milyar euroluk yardıma da değindi.
Juncker, AB-Türkiye Ortak Eylem Planı kapsamında belirlenen ve 1 milyar eurosunun AB bütçesinden, kalanının ise üye ülkeler tarafından karşılanması kararlaştırılan fona ilişkin, "Bir miktarı mevcut olmakla birlikte henüz bu 3 milyar euroyu tamamlayamadık; bunu bulmamız lazım" dedi.
Bu anlaşmanın, İtalya tarafından bloke edilmesine ilişkin haberleri de doğrular nitelikte bir açıklama yapan Juncker, "Türkiye'ye bu 3 milyar euronun sağlanmasında İtalya'nın şaşırtıcı bir şekilde ihtiyatlı davranmasını anlamakta zorluk çekiyorum, çünkü bu paralar Türkiye'ye değil, Suriye'deki sığınmacılara gidecek. Bu 3 milyar euronun sağlanması, AB'nin güvenilirliğiyle ilgili bir konudur" diye konuştu.
Dün gazetecilerin sorularını yanıtlayan bir AB'li diplomat, "Türkiye'ye verilecek fona karşı çıkan yalnızca bir üye var. İtalya'nın bunu neden engellediğini anlayamıyoruz" demişti.
RENZİ ANLAŞMANIN HENÜZ TAMAMLANMADIĞINI SÖYLEMİŞTİ
İtalya Başbakanı Matteo Renzi, geçen ay düzenlediği yıl sonu basın toplantısında DHA muhabirinin, Türkiye'ye sağlanacak 3 milyar euro yardım ve İtalya'nın buna ne kadar katkı sağlayacağına yönelik sorusuna şöyle yanıt vermişti:
"Bu anlaşma henüz tamamlanmadı. Halen AB içinde bu anlaşma sonuçlandırılmış değil. Ocak ayında Coreper (AB Daimi Temsilciler Komitesi) toplantısı olacak; bakalım orada anlaşmaya varılacak mı..."
AB-İTALYA GERGİNLİK: RENZİ BİZİ AŞAĞILAMAYI BIRAKMALI
İtalya ile AB arasında bir süredir gerilim yaşanıyor. Renzi, enerji, bankacılık ve göçmenler üzerine yapılan son AB zirvesinde ve sonrasında, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i ve AB'yi sert bir dille eleştirmeyi sürdürmüştü.
İtalya'nın, sığınmacılar için Türkiye'ye aktarılacak olan fona karşı çıkmasının ardında bu gerilimin yattığı düşünülüyor.
Yine bugünkü basın toplantısında Renzi'nin bu tavrını eleştiren AB Komisyonu Başkanı Juncker, "Renzi AB'yi suçlamayı bırakmalı. Renzi'nin, ki kendisini çok severim, AB Komisyonu'nu her fırsatta aşağılaması yanlıştır. Bunu neden yaptığını anlamıyorum. Komisyon ve İtalya arasındaki ilişki çok iyi gitmiyor. Bu nedenle muhtemelen Şubat ayı sonunda bu ülkeye gideceğim" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB: "3 milyar euro konusunda İtalya'nın ihtiyatlı tavrı şaşırtıcı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN