Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'a uygulanan lar kaldırılıyor

(), 'ın 14 Temmuz'da kul edilen ya uygun olarak gerekli önlemleri yerine getirdiğini onayladı. Bu gelişme üzerine, (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran'a uygulanan ekonomik ve finansal ların kaldırıldığını söyledi

Giriş Tarihi: 17.1.2016 01:49
İran'a uygulanan yaptırımlar kaldırılıyor

(), 'ın 14 Temmuz'da kul edilen ya uygun olarak gerekli önlemleri yerine getirdiğini onayladı.

Bu kararın ardından, (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran'a uygulanan ekonomik ve finansal ların kaldırıldığını söyledi.

UAEA'dan yapılan açıklamada, İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılmasına yol açacak nihai raporu üye ülkelere gönderdiğini duyurdu.

İran'ın, nükleer anlaşmanın uygulanmasına başlanması için gerekli adımları tamamladığı belirtilen açıklamada, raporun UAEA Yönetimi Kurulu üyeleri ile Güvenlik Konseyi'ne gönderildiği kaydedildi.

Açıklamada, Ajans denetçilerinin İran'ın bütün gerekli önlemleri aldığını onayladığı ifade edildi. İran ile UAEA'nin ilişkilerin yeni bir aşamaya girdiğini kaydedilen açıklamada, "Bu, uluslarası toplum için önemli bir gündür" denildi.

Yükümlülükler kapsamında İran'ın Ek Protokolü uygulayacağı belirtilen açıklamada, anlaşmanın uygulanması için çok uzun yol bulunduğu kaydedildi.

UAEA'nın raporu, nükleer anlaşamada "uygulama" safhasına geçildi. Buna göre en kısa sürede , ve AB, İran'a yönelik uyguladığı nükleer programla ilgili yaptırımları kaldıracak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'a uygulanan yaptırımlar kaldırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN