Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya memnun İsrail hariç

Giriş Tarihi: 18.1.2016
Dünya memnun İsrail hariç

İran'a yönelik uluslararası yaptırımların önceki gün itibariyle tamamen kalkması hem Batı ülkelerinde hem de İran'da sevinçle karşılandı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise uzlaşmaya ateş püskürdü

P5+1 ülkeleriyle (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya) vardığı nükleer anlaşmanın sonucu olarak uluslararası yaptırımlardan kurtulan İran yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. İran'ın yurtdışındaki 100 milyar doları bulan varlıklarının serbest kalmasının ardından Devlet Başkanı Hasan Ruhani umut verici açıklamalarda bulundu. Anlaşmaya başından beri karşı olan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise uluslararası camiayı uyardı. Dün parlamentoda konuşan Ruhani "İran, dünyaya entegre olma konusunda yeni bir sayfa açtı. Anlaşma Siyonistler, savaş çığırtkanları ve ABD'deki aşırı uçlar hariç herkesi mutlu etti" ifadelerini kullandı. Yılda 50 milyar dolar yabancı sermaye çekmeye çalışacaklarını belirten Ruhani "Bu konuda bize ayakbağı olacak iç ve dış hamlelerden uzak durmalıyız" dedi. Netanyahu ise haftalık kabine toplantısında "İsrail'in İran'ın nükleer silah edinmesine müsaade etmeme politikası devam edecek" açıklamasında bulundu. "Artık İran'ın bölgedeki terörist ve saldırgan politikasına ayıracak daha fazla kaynağı olacak" diyen Netanyahu "İsrail bu tehditle başa çıkmaya hazırdır" şeklinde konuştu. İran'da yayımlanan Şark gazetesi "Yaptırımların çöküşü" manşeti atarken Fransız haber sitesi Nouvel Observateur "İran, ulusların konserine yeniden katıldı" başlığını attı. Dünya basınında da "İran tarihinde altın bir sayfa açıldı", "Yaptırımların kalkması Ruhani'nin başarısı" ve "İran sözlerini tuttu" manşetleri göze çarptı.

DAVUTOĞLU'NDAN İRAN AÇIKLAMASI

DIŞİŞLERİ'NDEN KUTLAMA

Dışişleri Bakanlığı ise "Türkiye, İran'ın nükleer programına ilişkin çözümün tek yolunun diplomasi ve müzakereler olduğunu baştan beri savunagelmiştir. Diplomasi bakımından önemli bir başarıyı simgeleyen bu neticeyi mümkün kılanları kutluyoruz" açıklamasında bulundu.

TERÖR YAPTIRIMLARI SÜRECEK

ABD Başkanı Barack Obama, İran'la anlaşmanın uygulamaya başlanmasının ardından Beyaz Saray'da açıklamalarda bulundu. Obama, "Nükleer anlaşma altında İran, nükleer bir bombaya sahip olamayacak. Bölge, ABD ve dünya daha güvenli olacak. Eğer İran aldatmaya kalkışırsa, eğer onlar gizlice nükleer bombaya sahip olmaya çalışırsa, yakalarız" dedi. Buna karşın, insan haklarını ihlal eden eylemlerinden, terörizme verdiği destek ve balistik füze programından dolayı İran'a yaptırımların süreceğini vurgulayan Obama, "İran'ın son dönemdeki balistik füze denemesi, uluslararası yükümlülüklerinin bir ihlaliydi. ABD, İran'ın balistik füze programına katkı sundukları için bazı birey ve şirketlere yaptırım getiriyor. Bu konuda uyanık olmayı sürdüreceğiz" diye konuştu. Bu arada İran, yaptırımların kaldırılmasının ardından, günlük 1.1 milyon varil olan petrol ihracatını kısa vadede 500 bin, orta vadede 1 milyon varil artırmayı planlıyor. Bu durumun, petrol fiyatlarındaki düşüşün sürmesine neden olması bekleniyor. 600 adet sivil havacılık uçağına ihtiyaç duyan İran'ın, ilk etapta Airbus'tan 114 yolcu uçağı almayı planladığı açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya memnun İsrail hariç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN