Türkiye'nin en iyi haber sitesi

için diyalog çağrısı

Giriş Tarihi: 18.1.2016 02:48
Falkland Adaları için diyalog çağrısı

İşçi Partisi lideri , İngiltere'nin konusunda 'le diyalog kurması gerektiğini söyledi.

'de muhalif İşçi Partisi lideri , İngiltere'nin meselesini 'le müzakere ederek çözmesi gerektiğini belirtti.

BBC'ye konuşan Corbyn, 21. yüzyılda adalar konusunda Arjantin'le bu kadar büyük bir çekişmeye girmenin tuhaf olduğunu söyledi.

Arjantin ve İngiltere arasındaki toprak sorununun iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesini engellediğini vurgulayan muhalif lider, bu durumun böyle devam etmemesi gerektiğini savundu.

Corbyn, adada yaşayan İngilizlerin kendi gelecekleri konusunda karar verme hakları bulunduğunu ve ileride iki ülke arasında başlayacak olası müzakerelerde söz sahibi olacaklarını belirtti.

Arjantin'in eski Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, geçen yıl eylül ayında İşçi Partisi'nin lideri seçilen Corbyn'i "iyi bir Latin Amerika dostu" olarak tanımlamış ve zaferini kutlamak üzere bir tebrik mektubu göndermişti.

Kirchner, İngiltere Başbakanı David Cameron'u birçok kez adalar konusunda müzakere masasına çağırmıştı.

İngiltere ise uzun süredir diyalog çağrılarını reddederek, Falkland Adaları'ndaki egemenliğine dair bir şüphenin bulunmadığı ve bu nedenle de konuşulacak bir meselenin olmadığı yönündeki tavrını sürdürüyor.

Arjantin'de kurulan yeni hükümet de 3 Ocak'ta, adalara İngilizler tarafından el konulmasının 183'üncü yıl dönümünde, adalardaki egemenliğin kendilerine ait olduğu iddialarını sürdürdü ve diyalog çağrısı yaptı.

Arjantin'in yeni seçilen Devlet Başkanı Mauricio Macri'nin Falkland Adaları'ndaki egemenlik iddialarını sürdürse de İngiltere ile ilişkilerin bazı alanlarda ortak işbirliği düzeyine çıkarılabileceği ifade ediliyordu. Buna rağmen Macri yönetiminden gelen son açıklamalar İngiltere'de hayal kırıklığı yaratmıştı.

Arjantin, İspanya'dan kazanılan bağımsızlık sonrasında "Malvinas" olarak adlandırdığı Falkland Adaları'nın dolaylı olarak kendilerine miras kaldığı konusunda ısrar ederken, İngiltere, uzun bir süredir yönettiği ada halkının kendi kaderini tayin etme hakkının bulunduğunu öne sürüyor.

Arjantin ve İngiltere arasında adalar nedeniyle 1982 yılında yaşanan savaşta 255 İngiliz ve 65 Arjantin askeri hayatını kaybetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Falkland Adaları için diyalog çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN