Türkiye'nin en iyi haber sitesi

" çökebilir"

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, 'yi etkisi altına alan nin kontrol altına alınamaması halinde birlik içinde serbest dolaşımı öngören Anlaşması'nın çökebileceği uyarısında bulundu

Giriş Tarihi: 19.1.2016 20:06 Güncelleme Tarihi: 19.1.2016 21:48
Schengen çökebilir
Tusk, Avrupa Parlamentosu'nun bugün düzenlenen genel kurul toplantısında aralık ayında yapılan zirvesi ile ilgili olarak Avrupalı parlamenterleri bilgilendirdi.

ABD VİZE BAŞVURUSU YAPANLARIN SOSYAL MEDYA HESAPLARINI İNCELİYOR

AB'nin ni kontrol altına alabilmek için fazla zamanı kalmadığını ifade eden Tusk, "Bu konuyu kontrol altına almak için iki aydan fazla zamanımız yok. Noel dönemi rakamları hiç cesaret verici değil, AB ülkelerine her gün yaklaşık 2 bin sığınmacı ayak basıyor. Mart ayında düzenlenecek AB zirvesi bizim stratejimizin işleyip işlemediğini görmek için son fırsat olabilir. Eğer stratejimiz işlemezse, Anlaşması'nın çökmesi gibi ciddi sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bizim sunduğumuz stratejinin alternatifleri hiç hoş olmayabilir, bu yüzden üye ülkelere verdikleri sözleri tutmaları çağrısı yapıyorum" diye konuştu.

ALMANLAR, TÜRKLERİN AB'YE VİZESİZ SEYAHATİNE SICAK BAKIYOR

"Sığınmacı krizi ile ilgili olarak siyasi açıdan ortaya konan başarıya rağmen sığınmacıların kimlik tespiti ve güvenlik taramaları ve sığınmacıların üye ülkelere dağıtılması konusundaki ilerlemenin yeterli olmadığını" savunan Tusk, "Türkiye ile hazırlanan eylem planının da umut verici olmasına rağmen hala meyvelerini vermeye başlamadığını" ifade etti.

Son AB zirvesinde Paris'teki terör saldırıları ışığında AB içinde terörle mücadele konusunun ayrıntılı bir şekilde masaya yatırıldığını hatırlatan Tusk, yabancı savaşçılar konusunda istihbaratın üye ülkeler arasında daha etkin paylaşılması konusunda üye ülkelerin görüş birliği içinde olduğunu bildirdi.

Tusk, "Gerçek bir işbirliği olmadan terör tehdidinin üstesinden gelemeyiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Schengen çökebilir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN