Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: düşünceler hoşuma gidiyor

Devlet Başkanı , ve düşüncelerin hala hoşuna gittiğini söyledi. , SSCB döneminde Komünist Parti üyesiyken ise ideal bir komünist olmadığını belirtti.

Giriş Tarihi: 26.1.2016 05:45 Güncelleme Tarihi: 26.1.2016 05:45
Putin: Komünist düşünceler hoşuma gidiyor
RIA Novosti'nin haberine göre, Halk Cephesi 1. Bölgelerarası Forumu'nda konuşan , "Bildiğiniz gibi, 20 milyondan fazla Sovyet vatandaşı gibi ben de SSCB Partisi üyesiydim. Üye olmakla kalmadım, SSCB Devlet Güvenlik Komitesi denilen örgütte yaklaşık 20 yıl görev yaptım" dedi.

Partideyken ideal bir komünist olmadığını belirten Rus lider, "Komünist ve düşünceler çok hoşuma giderdi ve hala da gidiyor. Eğer komünizmin kurucusunun kanunlarına bakacak olursak, bu bize İncil'i hatırlatıyor. Şaka yapmıyorum, bu aslında İncil'den bir alıntı ve bu kanunlar arasında eşitlik, kardeşlik ve mutluluk gibi çok güzel düşünceler var" diye konuştu.

Putin, sosyalist düşüncelerin SSCB'deki uygulamalarının ise bu düşüncelerin doğasından uzak olduğunu söyledi.

LENİN'E ELEŞTİRİ, STALİN'E DESTEK

Geçen hafta Sovyetler Birliği'nin kurucu lideri Vladimir Lenin için kullandığı "Rusya'nın altına atom bombası yerleştirdi" ifadelerine de açıklık getiren Putin, şöyle devam etti:

"O sözlerle Josef Stalin ve Vladimir arasında geçen SSCB'yi kurma konusundaki tartışmaya atıfta bulundum. Stalin, özerklik fikrini ortaya atmıştı. Buna göre, kurulacak devletin bölgeleri, özerklik temelinde geniş yetkilerle donatılacaktı. Lenin ise Stalin'i eleştirerek, bunun için doğru zaman olmadığını söyledi. Lenin, SSCB'nin tam eşitlik anlayışına dayanması ve birliğe katılacak ülkelerin birlikten çıkma hakkı bulunması gerektiğini savunuyordu. Bu, devletimizin bulunduğu binanın altına konmuş bir mayındır" dedi.

"DONBASS'IN UKRAYNA'YA VERİLMESİ SAÇMALIK"


Lenin'in savunduğu bu düşünce nedeniyle SSCB'nin sınırlarının keyfi olarak belirlendiğini kaydeden Putin, "Örneğin, Donbass'ı Ukrayna'ya verdiler. Gerekçesi de, Ukrayna'da büyük sosyal destek elde etmek için ülkedeki işçi sınıfının oranını artırmaktı. Bu bir saçmalık" ifadesini kullandı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin: Komünist düşünceler hoşuma gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN