Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 28.1.2016 11:27 Güncelleme Tarihi: 28.1.2016 11:28
İsveç 80 bin sığınmacıyı sınırdışı ediyor

sığınma başvurusunu reddettiği 80 bine yakın mülteciyi etmeye hazırlanıyor. Gönüllü olarak İsveç'i terk etmeyenler gönderilecek.

televizyonu SVT'ye konuşan İçişleri Bakanı Anders Ygeman, 80 bine kadar etmek için yabancılar dairesi yetkilileri ile polise yetki verildiğini açıkladı.

İsveç İçişleri Bakanı Anders Ygeman "Öncelikli olarak sığınmacıların gönüllü geri dönüşlerinin ortamını yaratmaya çalışacağız. Ancak bunda başarılı olamazsak zor kullanmak zorunda kalabiliriz." dedi.

İsveç normal şartlarda sığınma başvurusu reddedilen mültecileri tarifeli uçaklarla sınırdışı ediyor. Ancak bu kez sayının fazla olmasıy nedeniyle İsveç hükümeti özel uçak seferleri düzenlemeyi planlıyor.

sınırdışı etme uygulamasının bir çok sığınmacının yeraltına inmesine neden olabileceği belirtiliyor. Hükümet, polisi bu konuda da uyardı.

YÜZDE 45'İ REDDEDİLDİ

İsveç'de geçtiğimiz yıl 163 bin mülteci sığınma başvurusu yaptı. Başvuruların yüzde 45'i İsveç hükümeti tarafından reddedildi.

SINIR KONTROLLERİ BAŞLATMIŞTI

İsveç geçtiğimiz kasım ayında Danimarka sınırında kontrollere başlamıştı. Danimarka'dan İsveç'e giriş yapan tüm tren ve otobüslerde kimlik kontrolü yapılıyor. Sınır kontrollerinin başlamasıyla İsveç'e gelen sığınmacı sayısı günlük 100'e kadar düştü. Sınır kontrolleri yapılmadan önce İsveç'de haftada 10 bin sığınmacı giriş yapıyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsveç 80 bin sığınmacıyı sınırdışı ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN