Minik Muhammed'in sorusu 'u şaşırttı

Amerikada'ki Türk öğrencilere hizmet veren Türken Vakfı'ndan Fatih Hıdırlıgil'in 6 yaşındaki doğumlu oğlu Muhammed'in 'a sorduğu soru geceye damgasını vurdu. Hıdırlıgil, Donald Trump'ın Müslüman karşıtı sözlerine ilişkin, "Neden bu ülkeden gitmemizi istiyor, bunu anlıyor musunuz" şeklinde yönelttiği bir soru üzerine salonda uzun süre alkışlandı.

Giriş Tarihi: 29.1.2016 11:59 Güncelleme Tarihi: 29.1.2016 12:33
Minik Muhammed'in sorusu Clinton'u şaşırttı
Hillarıy , 'li iş adamı Demokrat Parti Pennsylvania yöneticisi Murat Güzel'in ev sahipliğini yaptığı gecede, adaylık kampanyası için para topladı. Katılımcılar arasında Demokrat Parti etnik komitesi üyesi Ali Çınar da yer aldı.

Clinton, yaptığı konuşmada, ABD'de yakın zamanda özellikle Demokratların ülkeyi yönettiği dönemlerde ABD ekonomisinin daha iyi bir seyir gösterdiğini belirterek, kendisinin de bu geleneği devam ettireceğini ifade etti.

ABD Başkanı Barack Obama yönetimi altında Dışişleri Bakanlığı görevinde de bulunan Clinton, Ortadoğu'da yaşanan savaşları işaret ederek, uluslararası siyaset alanındaki tecrübesi ile bu sorunların bir an önce çözümü için çalışacağını vurguladı.

"Trump neden bu ülkeden gitmemizi istiyor, bunu anlıyor musunuz?"

Geceye, 6 yaşındaki ABD doğumlu Muhammed Hıdırlıgil adındaki Türk çocuğunun sorduğu soru damgasını vurdu. Hıdırlıgil, Donald Trump'ın Müslüman karşıtı sözlerine ilişkin, "Neden bu ülkeden gitmemizi istiyor, bunu anlıyor musunuz" şeklinde yönelttiği bir soru üzerine salonda uzun süre alkışlandı.

Bu soruya, "Trump'ın sözleri bir başkana yakışmıyor" yorumunu yapan Clinton, "Ben de anlamıyorum, söyledikleri çok yanlış" ifadesini kullandı.

25 Türk'ün katıldığı gecede, bölgede bulunan Amerikalı iş adamları da yer aldı. Gecece, 500 bin dolar civarında para toplandığı belirtildi.

6 yaşındaki Muhammed'in sorusu Clinton'u şaşırttı


"Türkler olarak bizimde bu yönetimde söz sahibi olmamız gerekiyor"

Demokrat Parti'den Obama'yı başkan adayı seçen ilk Türk delege Murat Güzel, AA'ya değerlendirmelerde bulundu.

Güzel, "Amerika'da yaşıyoruz, ticaret yapıyoruz ve vergimizi bu ülkeye ödüyoruz. Amerika, dünyanın birçok bölgesinde çok etkili ve burada yaşayan Türkler olarak bizimde bu yönetimde söz sahibi olmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Neden Clinton'u desteklediklerine ilişkin de Güzel, "Adaylar içerisinde en tecrübelisi Hillary, kendisinin her görüşlerine katılmasamda temelde daha dengeli ve barışçı bir rol oynayacağına inanıyorum. Bunun Türkiye ve ABD ilişkileri için de önemli bir adım olacağını düşüyorum" diye konuştu.

Clinton, 2016 yılının ilk günlerinde açıklanan rakamlara göre, 112 milyon dolar topladı, ön seçimlerden sonra ise bu rakamı 2 milyar dolara çıkaracağı iddia ediliyor.

Demokratların diğer güçlü adayı Bernie Sanders'ın ise 2016 yılı itibari ile 33 milyon dolar para topladığı belirtiliyor.

CNN Televizyonun seçim anketlerini yürüten Quinnipiac Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, ön seçimlere bir haftadan az bir süre kala, kendisini "sosyalist demokrat" olarak tanımlayan Sanders, Demokrat kanatta ismi açıklandığından beri favori olarak gösterilen Clinton'un önüne geçmiş durumda. Fakat ülke genelindeki tabloda Clinton hala yarışı önde götürüyor.

Araştırma sonucuna göre, Pazartesi günü Lowa'da Demokrat aday adaylarının halka açık olarak yaptığı oturumun ardından, Sanders'a destek yüzde 49'a çıkarken, Clinton'a verilen destek ise yüzde 45'de kalıyor.

Ancak anketlerdeki oranlardan ziyade, ABD'de son 45 yılda yapılan 11 seçimin sonuçları, daha çok bağış toplayan adayın yarıştan zaferle çıktığını ortaya koyuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik Muhammed'in sorusu Clinton'u şaşırttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN