Türkiye'nin en iyi haber sitesi

' gerektiğinde ları vurmalı'

Giriş Tarihi: 30.1.2016 20:23
'Polis gerektiğinde sığınmacıları vurmalı'

Sağ popülist için Alternatif partisinin başkanı " yasadışı yollarla ülkeye giren ları gerekirse vurmalı" dedi

Mannheimer Morgen gazetesine bir röportaj veren için Alternatif AfD Başkanı kayıtsız ların Avusturya üzerinden ülkeye gelişlerinin engellenmesi gerektiğini söyledi.

"Hiçbir in bir sığınmacıyı vurmak istemediğini" söyleyen Petry "Polis, sınırın yasadışı olarak geçilmesini engellemek zorunda, eğer gerekirse silahını kullanmalı, yasada böyle yazar" diye konuştu.

"Bunu tabii ki ben de istemem" diyerek sözlerine devam eden Petry "silah zorunun devreye girmesinin hukuki çerçevede olduğunu" vurguladı.

AfD Başkanı Frauke Petry "durumun bu raddeye gelmemesi için Avusturya ile anlaşma ve AB sınırlarında kontroller yoluyla sığınmacı akışının frenlenmesi gerektiğini" belirtti.

800 kilometrelik Avusturya sınırının kontrol edilmesinin nasıl mümkün olacağı sorusuna Frauke Petry "Elbette yeterince polis görevlendirilmeli ve sığınmacıları geri çevirmekten çekinmemeliyiz" diye yanıt verdi.

Almanya sığınmacı krizinin başlamasının ardından 13 Eylül'de yeniden Avusturya sınırında kontrollere başlamıştı.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere bu kontrolleri tekrar tekrar uzatmıştı. En son kasım ayında uzatılan sınır kontrollerinin süresi 13 Şubat'ta doluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Polis gerektiğinde sığınmacıları vurmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN