Türkiye'nin en iyi haber sitesi

bağımsızlığının 8. yılını kutluyor

'nın, Sırbistan'dan 17 Şubat 2008 tarihinde ayrılarak, bağımsızlığının ilan edilişinin 8. yıldönümü, başkent 'de Zahir Payaziti meydanında Kosova güvenlik güçlerinin resmi töreni eşliğinde kutlandı.

Giriş Tarihi: 17.2.2016 14:01 Güncelleme Tarihi: 17.2.2016 14:06
Kosova bağımsızlığının 8. yılını kutluyor

Törende Cumhurbaşkanı , Başbakan , bakanlar ve yüzlerce vatandaş hazır bulundu. Kosova Cumhurbaşkanı ve başkomutan Atifete Yahyaga bir resmi geçit öncesinde bir konuşma yaptı.

Yahyaga konuşmasında "Kosova'nın bağımsızlığının 8. yıldönümü dolayısıyla, bugün, halklarımızın birleştiği gündür. Bu da kaderimizi kendimizin belirlediğinin kanıtıdır" dedi. "Kosova acımız ve gururumuzdur" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Yahyaga, bugünün , önceki nesillerin canları feda ettikleri gün olduğunu vurguladı.

Kosova'nın bağımsız bir devlet olarak 8 yıldır ayakta durduğunu, kısa sürede, bölgesinde ve uluslararası alanda istirar ve barışa katkı sunan bir ülke haline geldiğini belirten Cumhurbaşkanı, Yahyaga ayrıca Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) bünyesinde ülkesi için hayatlarını kaybedenlerin ve eski Cumhurbaşkanı İbrahim Rugova'nın ülkesi için yaptıklarını unutmayacaklarını kaydetti. Muhalefete de gönderme yapan Cumhurbaşkanı Yahyaga, "geleceğimizi şiddete başvurmadan değiştirebiliriz" dedi.

Başbakan İsa Mustafa ise son 8 yıl içinde 111 devlet tarafından tanınan Kosova'nın devleti tesis edebileceğini kanıtladığını belirtti. Kosova'nın komşu ülkelere olan yükümlülüklerini yerine getirdiğini kaydeden Başbakan Mustafa, devletin kurulmasında sıkıntılı bir sürecin yaşandığını da söyledi. Devletin ana sütünün ekonomi olduğuna işaret eden Başbakan Mustafa, bu yönde hükümetin çokça çalıştığını belirterek, vize muafiyeti sürecinde sonuna yaklaşıldığını ifade etti. Resmi geçit törenini izlemek için meydana akın eden binlerce vatandaş, güvenlik güçleri mensuplarının geçidini uzun uzun alkışladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kosova bağımsızlığının 8. yılını kutluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN