ile arasında

Katolik dünyasının ruhani lideri , ABD'de Cumhuriyetçi Partinin iddialı başkan aday adaylarından Donald 'ın Hristiyan olmadığını öne sürerken, Trump ise bir dini liderin, bir kişinin inancını sorgulamasının utanç verici olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 19.2.2016 01:54 Güncelleme Tarihi: 19.2.2016 01:57
Papa ile Trump arasında söz düellosu

Katoliklerin ruhani lideri , Meksika'ya gerçekleştirdiği bir haftalık seyahatinin dönüş yolunda, bu seyahatini takip eden gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD'de bu yıl yapılacak başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi partinin adayı olabilmek için yarışan ve göçmenlere, Müslümanlara yönelik sert mesajlarıyla büyük tepki çeken, Papa'yı fazla siyasileşmekle eleştiren emlak kralı Donald 'a, Papa'dan cevap geldi.

ABD'deki Başkanlık seçimlerinde Katoliklerin kimi destekleyecekleri yönünde baskı yapmak istemediğini belirten Papa , başkan adaylarından Trump'ı isim vermeden sert şekilde eleştirerek, "Nerede olursa olsun köprüler yerine sadece duvarlar inşa etmeyi düşünen insan, Hıristiyan değildir. Bu, İncil'de yok. Oy verip vermeme konusuna ben girmiyorum. Sadece, bu kişi, Hıristiyan değildir diyorum" dedi.

Seçimlerde, Trump'ın görüşlerine sahip birine ülkedeki Katoliklerin oy verip, veremeyeceği hakkında ne düşündüğü sorusuna da ruhani lider, "Buna girmeyeceğim. Sadece, böyle şeyler söyleyen birinin Hristiyan olmadığını söylüyorum. Sözleriyle neyi kastettiğine bakmalıyız ve bu konuda şüpheliyim" yanıtını verdi.

Papa'nın kendisiyle ilgili sözlerine karşı sertliğini sürdüren Trump da "Bir dini liderin, bir kişinin inancını sorgulaması utanç verici" dedi.

Trump sözlerinde, Papa'ya yüklenmeyi sürdürerek, "DAEŞ, Vatikan'a saldırdığında ki DAEŞ'in hedefi olduğunu herkes biliyor; size söz veriyorum Papa sadece 'ın başkan olmasını umacak ve bunun için dua edecek" diye konuştu.

Papa'nın diğer açıklamaları

Öte yandan, Papa Franciscus, uçakta yaptığı diğer açıklamalarda pek çok farklı konuya değindi.
Latin Amerika'da patlayan virüsüyle ilgili de açıklamada bulunan Papa Franciscus, Zika'ya karşı kürtaj yerine, doğum kontrol yöntemlerini önerdi.
Papa, "Kürtaj mı, doğum kontrol mü; hangisi daha az kötü?" sorusuna verdiği cevapta, kadınların Zika virüsünden korunmak için "yapay doğum kontrol" yöntemlerine başvurabileceğini belirtti ancak, kürtajın kabul edilemeyeceğini söyledi.

Papa, Meksika seyahatinin hemen başında Küba'ya uğrayarak burada Rus Ortodoks Patriği Kiril ile ilk kez buluşması sorulan ve Haziran ayında Yunanistan'ın Girit adasında yapılacak PanOrtodoks buluşmasına gidip gitmeyeceğinin sorulması üzerine, "Gidip, PanOrtodoks Konseyini selamlamak hoşuma gider ama saygı duymak durumundayım. Biliyorum ki Katolik gözlemciler davet etmek istiyorlar ama dualarım orada olacak. Patrik ile kardeşçe konuştuk. Ne konuştuğumuzu söyleyemem çünkü özel bir görüşmeydi ama görüşmeden mutlu ayrıldığımı söyleyebilirim" dedi.

Katolik kilisesini sarsan pedofili skandallarına ilişkin de Papa, bu tarz çocuk tacizlerini örtbas etmeye kalkan rahiplerin şuursuz olduğunu söyledi.

Sorular üzerine gerçekleşmeyi arzu ettiği şeylere de değinen Papa, bir süredir Vatikan ile Mısır'daki El-Ezher Üniversitesi arasındaki görüşmeleri en üst seviyeye çıkarmaktan söz ederek, "El-Ezher imamıyla görüşmeyi isterim. Biliyorum ki, bu onun da hoşuna gider. Bunun nasıl olabileceğini araştırıyoruz. Kardinal Jean-Louis Tauran aracılığıyla yürüyor. Ama bunu yapacağız" ifadelerini kullandı. Papa Franciscus, bir diğer hayalinin ise Çin'e gitmek olduğunu belirterek, bu ülkeye mesaj gönderdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa ile Trump arasında söz düellosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN