Türkiye'nin en iyi haber sitesi

" ü Piri, tarafsızlığını yitirdi"

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci , Avrupa Parlamentosu () ü 'nin tarafsızlığını yitirdiğini belirterek, "Bu yaklaşımında ısrarcı olması halinde Piri'nin Türkiye'de kendine bundan sonra 'da ziyaret ettiği örgütler dışında muhatap bulması da çok zor olacaktır" ifadesini kullandı.

Giriş Tarihi: 22.2.2016 09:52 Güncelleme Tarihi: 22.2.2016 09:56
AP Türkiye Raportörü Piri, tarafsızlığını yitirdi

Ytığı yazılı açıklamada, Piri'nin beraberindeki heyetle geçen hafta 'ı ziyaret ettiği hatırlatan Bozkır, ziyaretten sonra Piri'nin kendisine ait websitesinde yayımladığı metinde için "" ifadesi kullanmadığına dikkati çekti.

Bozkır, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bu heyetin, Ankara'ya uğrama ihtiyacı duymadan doğrudan Diyarbakır'da terör örgütü PKK ile mücadelemizin en yoğun olduğu yerlere gitmesi, PKK terör örgütünü açıkça destekleyen örgütlerle görüşmelerde bulunması manidardır. Bu ziyaretiyle PKK'nın algı yönetimi operasyonuna hizmet eden 'nin, gittiği yerlerde PKK'nın kanalizasyonları, evlerin bodrum katlarını cephaneliğe çevirmesinden, güvenlik güçlerimize sürekli saldırı düzenlemesinden, bölgede sözde otonom yapılar kurmak için şehirleri yakıp yıkmasından, okullara, hastanelere, ve hatta ambulanslara saldırılarıyla masum sivilleri evlerini terketmek zorunda bırakmasından hiç bahsetmemesi de ilginçtir. Ülkemizin durumuyla karşılaştırıldığında, bu saydıklarımdan çok daha az terör tehdidine maruz kalan bazı Batı Avrupa ülkeleri Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin belirli maddelerinin uygulanmasını dahi askıya almaktadır."

"TARAFGİR DAVRANAN BİR RAPORTÖR"

Bakan Bozkır, Piri'nin, "Ankara'daki terörist saldırıda hayatını kaybeden vatandaşların cenaze töreninin ertesi günü, Sur'da 7 şehidin verildiği günü PKK destekçileriyle geçirmesini, Türkiye'nin acısına ve can kayıplarına saygısızlık" olarak nitelendirdi.

Bozkır, açıklamasına şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz yıl, Avrupa Parlamentosu'nun kararında 1915 olayları 'soykırım' olarak nitelendirildiği için raporu iade edilen ve Türkiye'nin bugün karşı karşıya olduğu en hayati meseleyi dahi anlayamamış olduğu aşikar olan Türkiye ü Kati Piri, Türkiye'nin meseleleri hakkında tarafsızlığını yitirmiştir. Türkiye'yi anlamaktan uzak olan ve bu derece tarafgir davranan bir raportörün Türkiye hakkında hazırladığı ve Avrupa Parlamentosu'nda görüşülmeye başlanmış raporun ne kadar sağlıklı olabileceğini AB'deki (Avrupa Birliği) dostlarımızın takdirlerine bırakıyoruz. AB ülkelerinde bir terör eylemi olduğunda acıları paylaşan ve terörü kınayan, ancak Türkiye'de her gün terörist saldırılarla canlarımız giderken bunu iç savaş gibi göstermeye çalışan hiçbir anlayışı kabul etmemiz, hoş görmemiz mümkün değildir. Bu yaklaşımında ısrarcı olması halinde Türkiye Raportörü Kati Piri'nin Türkiye'de kendine bundan sonra Diyarbakır'da ziyaret ettiği örgütler dışında muhatap bulması da çok zor olacaktır."

Türkiye'nin 2,6 milyon Suriyeliye dinine, etnik kökenine ve niteliklerine bakmadan kapılarını açtığına değinen Bozkır, "İnsani duruş konusunda sicili temiz olan Türkiye'yi, her gün onlarca can alan terör örgütüne sert davranıyor diye eleştirmenin iyi niyetle, insani değerlerlerle, siyasi doğruculukla izahı mümkün değildir" ifadesini kullandı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"AP Türkiye Raportörü Piri, tarafsızlığını yitirdi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN