Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'deki a 'destek' çağrısı

Giriş Tarihi: 24.2.2016 00:21
ABD'den Suriye'deki muhalif gruplara 'destek' çağrısı

Dışişleri Bakanlığı, ’deki a çağrı yaparak, azami sayıda grubun çatışmaların durması için ABD ile Rusya arasında varılan anlaşmaya destek vermesini istedi.

Dışişleri Bakanlığı, 'deki a çağrı yaparak, azami sayıda grubun çatışmaların durması için ABD ile Rusya arasında varılan anlaşmaya destek vermesini istedi.

Bakanlık Sözcüsü John Kirby tarafından yapılan açıklamada, dün duyurulan anlaşma hakkında muhaliflerin Riyad Hicab başkanlığındaki Yüksek Müzakere Komisyonu'nun Riyad'da anlaşma şartlarını ele almak üzere toplantı yaptığı hatırlatıldı.

Açıklamada, "Doğal olarak, çatışmaların durması için azami sayıda muhalif grubun buna destek vermesi ve katılmaya hazır olduklarını bildirmesi için çağrıda bulunuyoruz. Bu düzenlemenin şiddetin durması insani yardımların ulaştırılması ve siyasi sürecin devamı için zemin sağlanması bakımından önemli bir fırsat olduğuna inanıyoruz" ifadesi kullanıldı.

ABD'nin BM, Uluslararası Suriye Destek Grubu ve muhalefet ile Ateşkes Görev Gücü'nün çalışmalarının uygulanması için koordinasyon halinde olduğu belirtilen açıklamada, ayrıca İnsani Yardım Görev Gücü ile de kuşatma altındaki bölgelere acil insani yardımların götürülmesi için çalışıldığı vurgulandı.

Açıklamada, öncelik verilen beş bölgeye yardım kuruluşlarının ulaştığı, altıncı bölgeye hareket ettiği belirtilerek, "Kuşatma altındaki bu bölgelere ve tüm Suriyelilere insani yardım sağlanmalı, uluslararası camia tarafından desteklenmeli ve rejim tarafından pazarlık kozu olarak kullanılmamalıdır" ifadesi yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Suriye'deki muhalif gruplara 'destek' çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN