yine lilerin ini yıktı

'in Batı Şeria'nın doğusunda bulunan Kuzey Ağvar bölgesinde lilerin yaşadığı 4 yı yıktığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 29.2.2016 12:27 Güncelleme Tarihi: 29.2.2016 12:31
İsrail yine Filistinlilerin evini yıktı

Kuzey Ağvar Bölgesi Sorumlusu Mutez Beşşarat, yaptığı açıklamada, " güçleri bu sabah Kuzey Ağvar'da bulunan el-Farisiye bölgesine buldozerler eşliğinde baskın düzenledi. Yaklaşık 40 Filistinlinin yaşadığı bölgede, İsrail buldozerleri 'ruhsatsız' olduğu gerekçesiyle 4 yı yıktı" dedi.

Söz konusu barakalarda yaşayan ailelerin lerinin daha önce de benzer lara maruz kaldığına ve bölgeyi terk etmelerinin istendiğine işaret eden Beşşarat, "İsrail yeni yerleşim planını uygulamaya koyabilmek için bu bölgedeki Filistinlileri göçe zorlamaya çalışıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Ürdün sınırına komşu ve verimli topraklarıyla bilinen Ağvar bölgesinde 10 bin Filistinli yaşıyor. Beş bini Kuzey Ağvar bölgesinde yaşayan bu Filistinlilere ev inşa etme ruhsatı verilmediği için çinko baraka ve çadırlarda barınıyorlar. İsrail, bu bölgenin Batı Şeria'da kendi idaresinde bulunduğu gerekçesiyle ruhsat vermediği Filistinlilerin yapılarını sık sık yıkıyor. Ağvar'daki Filistinlilerin sayısı 1967 yılı öncesinde 320 bin iken, İsrail'in uygulamaları sonucunda bu sayının bugün 60 bine düştüğü belirtiliyor.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, "güvenliği" İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin "idare ve güvenliği" İsrail'e bırakılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail yine Filistinlilerin evini yıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN