''deki gelişmelerden endişeliyiz'

Giriş Tarihi: 3.3.2016 00:10 Güncelleme Tarihi: 3.3.2016 00:11
'Suriye'deki gelişmelerden endişeliyiz'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü , 'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının yürürlüğe girmesinin ardından şiddetin azaldığını fakat Beşşar Esed rejiminin sivillere karşı saldırılarına devam ettiği yönündeki haberleri endişeyle takip ettiklerini söyledi.

Toner, günlük basın toplantısında, 'de çatışmaların sonlandırılması anlaşması hakkındaki soruları yanıtladı.

Anlaşmayı takiben Suriyeli muhaliflere ve sivillere yönelik hava saldırılarının azaldığını belirten Toner, "Suriye rejiminin tank ve toplarla Lazkiye, Humus, Hama ve Şam yakınlarında sivillere saldırdığı yönündeki haberlerden endişeliyiz" dedi.

Toner, saldırıların devam ettiği yönündeki iddiaları teker teker incelediklerini, Rusya ve İran dahil olmak üzere bilgileri Uluslararası Suriye Destek Grubu üyeleriyle paylaştıklarını ve tarafları itidalli davranmaya çağırdıklarını söyledi.

Kimyasal silah kullandığı haberleri

Sözcü Toner ayrıca, rejime bağlı askerlerin Suriye'de kimyasal silah kullandığı yönündeki haberleri değerlendirdi.

Esed rejiminin ateşkes başladıktan sonra sivillere klor varilleri attığı yönündeki haberleri gördüklerini belirten Toner, "Bu haberleri gördük. Kesin olarak teyit edemeyiz. Bu konuda bizim politikamız belli. Kimyasal silah kullanımını sert bir şekilde kınıyoruz. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü bu iddiaları araştıracaktır" şeklinde konuştu.

Toner, örgütün Esed rejiminin kimyasal silah kullandığı yönünde bir sonuca ulaşması durumunda ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin gerekli adımları atacağını belirtti.

İhlal ihbarları Washington'a geliyor

Toner, Suriye'de çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının denetimi için Dışişleri Bakanlığında da bir birimin 7 gün 24 saat boyunca gelen ihbarları değerlendirdiğini kaydetti.

Telefonla gelen ihbarların yanı sıra elektronik posta, mesaj, cep telefonu uygulamalarıyla Suriye'den gelen raporları incelediklerini de söyleyen Toner, Arapça konuşan Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının bu mesajları rapor ettiğini bildirdi.

Toner, bu sistem içerisinde gelen ihbarları değerlendirecek Arapça çalışan sıkıntısı yaşandığını ve sorunların bir an önce çözüleceğini söyledi.

"Türkiye kendi sınırlarının kontrolünü yapıyor"

Sözcü Toner ayrıca, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un Türkiye-Suriye sınır hattının kapatılması gerektiği yönündeki sözlerini içeren bir soruyu cevapladı. Toner, bu yöndeki haberleri görmediğini belirterek, "Türkiye kendi sınırlarının kontrolünü yapıyor. Silah kaçakçılığı yapıldığına inanmıyoruz" dedi.

Bu meseledeki pozisyonlarını daha önce defalarca açıkladıklarını hatırlatan Toner, bu iddiaların doğru olduğunu düşünmediklerini bildirdi.

Toner, şunları kaydetti:

"Birçok sınırda olduğu gibi bu tür sınırların gerek o bölgede gerekse kendi bölgemizde zor kontrol edilen doğasının farkındayız. Türk yetkililerle bu konuda çalışıyoruz. Kontrol etmesi zor bölgeler. Biz kendi ülkemizde de bu sorunla mücadele ediyoruz. Türklerin kontrol için çaba sarf etmediğini söylemiyorum, mücadele devam ediyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Suriye'deki gelişmelerden endişeliyiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN