Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kongresi’nde ' okulları soruşturulmalı' çıkışı

’de 140’ı aşan okullarıyla her yıl Amerikan hükümetinden milyonlarca dolar para alarak kendi organizasyonuna akıtan Fethullah örgütlenmesinin faaliyetleri ABD Kongresi’nde de gündeme geldi.

Giriş Tarihi: 5.3.2016 02:07 Güncelleme Tarihi: 5.3.2016 03:19
ABD Kongresi’nde 'Gülen okulları soruşturulmalı' çıkışı
Salı günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde konuşan eski Hazine Bakan Yardımcısı Clay Lowery, ülkede eğitim kurumları adı altında faaliyet gösterip federal hibeleri kendi organizasyonuna aktaran dini grupların araştırılması ve soruşturulması gerektiğini söyledi. Lowery, " Söz konusu iddiaların farkındayım. Birleşik Devletler'de eğitim hizmetleri sağlayan bazı şirketler ve çeşitli hibeler alıyorlar ve bu paranın bir kısmı açıkça hortumlanıyor. Açıkçası böylesine nefatif bir şey oluyorsa bu ciddiye alınmalı soruşturulmalıdır" dedi.

GÜLEN'İN EN YAKIN İSMİNDEN 'ZAMAN'A KAYYUM' AÇIKLAMASI

Kongre Üyesi Andy Barr'ın sorularını yanıtlayan Lowery, bu tür para aklama sistemi içerisinde hareket eden grupları en iyi Adalet Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı'nın ortak çalışmasının ortaya çıkarabileceğini belirtti. örgütlenmesi hakkında en son geçtiğimiz Aralık ayında benzerler suçlamalar ortaya çıkmıştı. Chicago-Sun Times gazetesinin ulaştığı mahkeme kayıtları Gülen bağlantılı the Concept Okulları'nın yöneticilerinin ABD Eğitim Bakanlığı tarafından okullara verilen 5 milyon dolarındaki federal hibeyi paravan şirketlere ya da kendilerinin ortak olduğu şirketlere aktardığını ortaya çıkarmıştı.

FETÖ PKK İLE İŞBİRLİĞİ YAPTI

Sanıklardan birisinin 20 bin dolar değerindeki bir meblağı Bank Asya'ya aktardığı bile bulunmuştu. Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) 2014'te söz konusu okullara ait Illinois, Ohio ve Indiana'daki merkezlerini basarak başlattığı soruşturma halen devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Kongresi’nde 'Gülen okulları soruşturulmalı' çıkışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN