Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''ın denemesi 'ye taşınabilir'

yönetimi, 'ın denemesi yaptığı yönündeki haberlerin doğrulandığı taktirde durumun İran'la yapılan nükleer anlaşmanın ihlali anlamına gelmediğini fakat meselenin Birleşmiş Milletler'e () taşınabileceğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 8.3.2016 22:31 Güncelleme Tarihi: 8.3.2016 22:38
'İran'ın balistik füze denemesi BM'ye taşınabilir'

Basın Sözcüsü Josh , günlük basın toplantısında 'ın füze denemesi yaptığına ilişkin soruları cevapladı.

Earnest, İran'la yapılan nükleer anlaşmanın amacının Tahran yönetimini nükleer silah yapımından uzak tutmak olduğunu ve denemesinin bu anlaşmanın ihlali olmadığını belirtti.

Earnest, "Bu anlaşmanın ihlali anlamına gelmez. İran'ın balistik füze denemesi en az bir tane Güvenlik Konseyi (BMGK) kararıyla çakışabilir. Gerçek şu ki biz hala İran'ın balistik füze denemesi yapmasının BMGK'ya taşınıp taşınmamasını gözden geçiriyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de günlük basın toplantısında durumu yakından takip ettiklerini belirtti.

Kirby, "Eğer bu son haberler doğruysa, gerekli adımları atacağız. Buna gözümüzü kapatmayacağız ve hiçbir mazeret getirmeyeceğiz" dedi.

İran'ın balistik füze denemesinin İran'la yapılan nükleer anlaşmayla bir bağlantısı olmadığını belirten Kirby, şunları söyledi:

"Daha fazla bilgi elde etmeye çalışıyoruz. Şunu net bir şekilde belirtmek isterim ki eğer doğruysa, Ortak Kapsamlı Eylem Planı'nı (JCPOA) ihlal etmez. Eğer doğrulanırsa, o zaman biz BMGK'da gündeme getireceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İran'ın balistik füze denemesi BM'ye taşınabilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN