'de işten çıkarılan Müslüman işçiler

'nin eyaletinde " vakitlerine ilişkin anlaşmazlık" sonucunda çalıştıkları et işleme firması tarafından işten çıkarılan 130 kadar işçi, "dini ayrımcılık" gerekçesiyle firmayı Eşit İş Fırsat Komisyonuna etti.

Giriş Tarihi: 9.3.2016 10:04
ABD'de işten çıkarılan Müslüman işçiler

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), işçiler adına yaptığı açıklamada "dini ayrımcılık" gerekçesiyle söz konusu anlaşmazlığın Eşit İş Fırsat Komisyonu'na taşındığını bildirdi.

Geçtiğimiz aralık ayında ABD'nin eyaletinin Fort Morgan bölgesindeki et işleme tesisinde çalışan çoğu Somalili Müslüman işçilerle vardiya şefleri arasında " vakitlerine ilişkin anlaşmazlık" yaşanmıştı.

Daha önce namazlarını vardiya aralarında kıldıklarını ancak son günlerde şeflerinin artık buna izin vermediğini ifade eden işçiler, bu durumu "işe gelmeyerek" protesto etmişlerdi.

Cargill de "3 gün üst üste işe gelmeme" gerekçesiyle çoğu Somalili 130 Müslüman işçiyi işten çıkarmıştı. İşten çıkarılan işçileri temsilen CAIR temsilcisi, firma ile görüşmeler yapmış ancak bir sonuç üretilememişti.

Görüşmelerin olumlu neticelenmemesi üzerine 130 kadar işçiyi temsilen CAIR ve Rathod Mohamedbhai LLC adlı Denver merkezli hukuk firmasının, ilgili şirketi "dini ayrımcılık" gerekçesiyle Eşit İş Fırsat Komisyonuna ettiği bildirildi.

CAIR tarafından yapılan açıklamada, Sivil Haklar Yasası'nın 7. maddesinde ifade edilen "çalışanların dini vecibelerini makul şekilde yerine getirmeleri" ile ilgili bölümün firma tarafından ihlal edildiği ve başvurunun bu temel üzerinde yapıldığı kaydedildi.

Eşit İş Fırsat Komisyonunun söz konusu başvuruyu inceleyerek firma hakkında soruşturma başlatma yetkisi bulunuyor.ABD Sivil Haklar Yasası'nın 7. maddesine göre işverenler "makul" ibadet taleplerini reddedemiyor.

Firma, 68 ülkede gıda, tarım, finans ve endüstriyel ürün sektörlerinde faaliyet gösteren 150 yıllık küresel bir şirket olarak biliniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de işten çıkarılan Müslüman işçiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN